l1

prevnext

Траунштейнера куляста

Traunsteinera globosa (L.) Rchb.

Червона книга України Траунштейнера кулястаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Європейський гірський вид на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Европейсько-середземноморський: Європа, пн. частина Малої Азії. В Україні - Карпати, Прикарпаття, Зх. Полісся (рідко), Зх. та Центральне Поділля (рідко), Гірський Крим. Адм. регіони: Вл, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Вн, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

У Карпатах популяції значні, нараховують сотні особин. На рівнинній частині трапляються поодинці або невеликими групами, у Криму - до кількох десятків особин. За віковою структурою популяції нормальні повночлен-ні, віковий спектр правосторонній, переважають генеративні особини.

Причини зміни чисельності:

Порушення екотопів, викошування, випасання худоби, викопування бульб дикими свинями, збирання бульб як лікарської сировини (салеп).

Умови місцезростання:

Зростає на вологих гірських луках, лісових галявинах, в гірських букових лісах, переважно на вапняках, в угрупованнях кл. Molinio-Arrhenatheretea. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 20-65 см заввишки. Бульби цілісні, еліптичні. Стебло циліндричне, облиснене до суцвіття. Листків 2-4, з обох боків або лише зісподу сизуваті, нижні довгасто-ланцетні, з довгими піхвами, верхні дрібніші, ланцетні. Суцвіття дуже щільне, з 50-70 квіток, спочатку пірамідальне, згодом стає яйцеподібно-кулястим. Приквітки такої ж довжини, як і зав'язі, або трохи довші, ланцетні, світло-зелені, з пурпуровими або фіолетовими краями. Квітки дрібні, лілувато-рожеві, зі слабким запахом. Листочки оцвітини спочатку складені у вигляді шолома, пізніше відігнуті, яйцеподібно-ланцетні, видовжено тонко-загострені, з лопаткоподібною і трохи потовщеною верхівкою. Губа до 4,5 мм завдовжки, з темно-пурпуровими цятками, 3-лопатева, бічні лопаті ромбічні або майже трикутні, середня - більша, довгаста, притуплена або виїмчаста, іноді з зубчиком у виїмці. Шпорка конічна, в 2-3 рази коротша зав'язі. Цвіте у травні-липні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку II CITES. Охороняється в Карпатському БЗ, "Ґорґани" і Кримському ПЗ, Карпатському, "Вижницькому", "Ужанському", "Синевир" та "Сколівські Бескиди" НПП. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено заготівлю, збирання рослин, порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Бордзіловський, 1950; Вахрамеева, Денисова, и др., 1991; Каталог раритетного біорізн. заповід. і наці-он. парків України, 2002; Собко, 1989; ЧКУ, 1996.

Автор:

І.А. Тимченко, І.І. Чорней

Фото, малюнок:

В.В. Буджак