l1

prevnext

Зозулинець мавп'ячий

Orchis simia Lam.

Червона книга України Зозулинець мавп'ячийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Європейсько-середземноморський вид на пн. межі диз'юнктивного ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Атлантична і Сх. Європа, Середземномор'я, Балканський п-ів, Крим, Кавказ, Мала та Середня (гірська система Копет-Даг) Азія. В Україні - Гірський Крим. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Загалом популяції розміщені рідко, чисельність їх незначна, щільність значною мірою залежить від умов освітлення. На освітлених місцях від 9-10 до 20-25 особин на м2, за віковим складом переважають молоді ювенільні та іматурні особини. На пн. макро-схилі переважно зустрічається поодиноко, у віковому спектрі переважають генеративні особини. В цілому спостерігається зменшення кількості популяцій та зниження чисельності в них рослин.

Причини зміни чисельності:

Рекреація, курортне будівництво, збирання рослин.

Умови місцезростання:

Росте на узліссях і лісових галявинах ялівцевих і пухнастодубових лісів, серед чагарників, на гірських луках та схилах. У нижньому гірському поясі пд. макросхилу Кримської гряди зустрічається в ценозах союзів Jasminio-Juniperion excelsae, Carpino orientalis-Quercion pubescentis, Elytrigio nodosae-Quercion pubescentis кл. Quercetea pubescenti-petraea. На пн. макросхилі Кримських гір росте в ценозах порядку Querco-Carpinetalia betuli (кл. Querco-Fagetea). Ксе-ромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 2045 см заввишки. Бульби яйцеподібні. Стебло з 4-5 прикореневими сизувато-зеленими листками. Суцвіття колосоподібне, коротке, яйцеподібне, густе. Квітки дрібні, фіолетово-рожеві, з медовим запахом. Губа глибоко трироздільна, середня лопать розділена на дві довгі, вузькі лопаті із зубчиком у виїмці, які разом із бічними лінійними лопатями нагадують лапки маленької мавпочки. Цвіте в червні-липні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку II Конвенції CITES. Охороняється в Кримському, "Мис Мартьян", Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому ПЗ. Потребує режимів заповідності та за-казного. Заборонено заготівлю рослин, порушення умов місцезростань, облаштування рекреаційних пунктів, забудову територій.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Немає

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Вульф, 1930; Каталог раритетного біорізноманіття, 2002; Собко, 1989; Собко, Гапоненко, 1996; Флора европейской части СССР, 1976; Хорология флорьі Украиньї, 1986; ЧКУ, 1996; Шеляг-Сосонко, Дідух, 1980.

Автор:

В.В. Протопопова, Л.П. Вахрушева

Фото, малюнок:

В.П. Ісіков, В.П. Гелюта