l1

prevnext

Коральковець тричінадрізаний

Corallorhiza trifida Chatel.

Червона книга України Коральковець тричінадрізанийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Рідкісна рослина. Єдиний представник роду у флорі України. Сапрофітна (симбіомікотроф-на) орхідея зі складною біологією розвитку.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Голарктичний вид, поширений в помірному поясі Євразії і Пн. Америки. В Україні на пд. межі ареалу, трапляється в Карпатах, Розточчі, Опіллі, на Поліссі, в Правобережному Лісостепу та Гірському Криму. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Лв, Ів, Зк, Чц, Тр, Хм, Вн, Пл, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції нечисленні, від кількох до 2-3 десятків особин, зрідка до 1-3 сотень (на Поліссі); кількість їх зменшується.

Причини зміни чисельності:

Витоптування, випасання, пожежі й осушення, в меншій мірі - вирубування лісів, зміна природних лісових масивів штучними, та підтоплення.

Умови місцезростання:

Тінисті сирі ліси, зокрема ділянки з розрідженим трав'янистим або моховим покривом, заболочені галявини і луки, серед чагарників, по краях боліт. Зростає на бідних кислих та слабко кислих ґрунтах від середньосухих до вологих і сирих, у затінених місцях та напівтіні, рідше при повному освітленні, в угрупованнях кл. Querco-Fagetea (союзи Fagion sylvaticae, Luzulo-Fagion) та Vaccinio-Piceetsa (в смеречинах порядку Vaccinio-Piceetalia excelsae). Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна жовтувато-зелена рослина, 10-20 (25) см заввишки. Типовий симбіомікотроф з підземним коралоподібно розгалуженим кореневищем. Стебло майже безлисте, в нижній частині має 3-4 лускоподібних листки. Суцвіття негусте, з 3-12 квіток. Приквітки дуже маленькі, блідо-жовті, плівчасті. Квітконіжки скручені, значно коротші від зав'язі. Квітки зеленкуваті. Листочки оцвітини видовжено-ланцетні, 4-6 мм завдовжки, жовтувато- або зеленкувато-білуваті, інколи з червонувато-бурими верхівками, губа довгаста або овальна, трилопатева, з невеликими бічними лопатями, при основі з червонуватими смужками і цятками. Цвіте в червні-липні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується переважно насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку II CITES. Охороняється в Карпатському БЗ, "Розточчя", "Медобори", "Черемському", Кримському, Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ, Карпатському та "Подільські Товтри" НПП. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено збирання рослин, вирубка лісів, випасання, організація місць рекреації.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Лікарське

Основні джерела інформації:

Вахрамеева, Денисова, Никитина, Самсонов, 1991; Загульський, 2001; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Смик, Борт-няк, 1988; Собко, 1989; ЧКУ, 1996.

Автор:

І.А. Тимченко, О.О. Орлов, Чорней

Фото, малюнок:

В.В. Буджак, Р.Я. Кіш