l1

prevnext

Зозулинець прикрашений

Orchis signifera Vest

Червона книга України Зозулинець прикрашенийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Середньо-пд. європейсько-кавказький вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

У горах Піренейського, Апеннінського та Балкан-ського п-ів, у Середній Європі, на Кавказі. В Україні - Прикарпаття, Карпати (Сх. Бескиди й низькі полонини, Ґорґани, Свидовець, Чорногора, Чивчино-Гринявські гори, Мармароські Альпи), Зх. Поділля, Гірський Крим (можливо помилково). Адм. регіони: Лв, Ів, Тр, Зк, Хм, Вн, ?Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Трапляється переважно поодинокими особинами, рідше невеликими групами. Щільність популяції 3-5 особин на 1 м2. У віковому спектрі переважають генеративні та дорослі вегетативні рослини, як правило віргінільних особин більше ніж генеративних. Кількість популяцій інтенсивно скорочується, особливо останнім часом.

Причини зміни чисельності:

Раннє викошування до початку обнасінення, надмірний випас худоби, сильватизація екотопів, збирання на букети.

Умови місцезростання:

Луки і пасовища на мезо- і евтрофних ґрунтах лісової зони України та Українських Карпат - від нижнього лісового до субальпійського поясу. У високогір'ї Карпат-у зоні криволісся, росте на луках, що сформувалися на вапнякових відслоненнях (pH = 6,5-7,5). У лісовому поясі приурочений до трав'яних схилів різної експозиції, зокрема в угрупованнях союзу Arrhenatheron (кл. Molinio-Arrhenatheretea) на помірно багатих ґрунтах. У Прикарпатті та на Поділлі трапляється на узліссях, серед чагарників і у ксеротермних угрупованнях кл. Festuco-Brometea. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 20-50 см заввишки. Бульби овальні. Стебло тонке, щільне. Листки великі, видовжено ланцетні, розташовані при основі стебла. Стебло і листки вкриті дрібними пурпуровими цятками. Суцвіття колосоподібне, багатоквіткове, розріджене до 12 см завдовжки. Квітки великі, яскраво-пурпурові, листочки зовнішнього кола оцвітини витягнуті в довге тонке вістря. Губа трилопатева з довшою середньою лопаттю, всі лопаті хвилясто зубчасті. Цвіте у квітні-травні, плодоносить в червні-липні. Розмножується насінням. Ступінь природного поновлення невідома.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку II CITES. Охороняється у Карпатському БЗ, ПЗ "Ґорґани", НПП: Карпатському, Вижницькому, "Сколівські Бескиди", Ужанському. Потребує режимів заповідності та заказного. Заборонено заготівлю рослин, випас, сінокосіння.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Загульський, 2001; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Крічфалушій, Будніков, Мигаль, 1999; Собко, 1989; Собко, Гапоненко, 1996; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.В. Протопопова, І.І. Чорней

Фото, малюнок:

І.М. Кваковська