l1

prevnext

Любка дволиста

Platanthera bifolia (L.) Rich.

Червона книга України Любка дволистаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Наукове значення:

Європейсько-середземноморський неморальний вид, що має складну біологію розвитку.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Європа, Кавказ, Сибір, Центральна і Мала Азія. В Україні - Карпати, Розточчя, Опіл-ля, Полісся, пн. Лісостеп, Степ (дуже рідко), Крим. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Вн, Чк, Кд, Дн, Пл, Хр, Дц, Лг, Од, Мк, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Чисельні популяції відомі лише в Карпатах (до 1000 особин), дуже рідко на Поділлі (до 500-700 особин), на решті території - по 15-20 рослин з повночленним віковим спектром.

Причини зміни чисельності:

Рубки лісів, меліоративні заходи, рекреаційні навантаження, зривання квітів, заготівля бульб.

Умови місцезростання:

У Карпатах - найчастіше на післялісових луках, та у розріджених букових лісах, серед чагарників, на узліссях, в угрупованнях кл. Querco-Fagetea, Molinio-Arrhenatheretea, Nardo-Callunetea, Vaccinio-Piceeta. На Зх. Поліссі вид є компонентом неморальних теплолюбних грабових дібров та змішаних дубово-соснових лісів. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 2060 см заввишки. Бульби цілісні, овальні. Стебло високе, струнке, при основі обгорнуте 2-3 бурими піхвами, листків 4-6, нижні 2-3 великі, еліптичні, зближені при основі стебла. Суцвіття китицеподібне, циліндричне, негусте, 10-25 см завдовжки. Квітки великі, білі, пахучі. Губа довга, лінійна, спрямована донизу, значно довша за інші листочки оцвітини. Шпорець зігнутий, в 1,5-2 рази довший за зав'язь. Цвіте у червні-липні, плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням. Рослина зацвітає на 11-му році життя. Тривалість життя до 27 років.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку II CITES. Охороняється в Карпатському БЗ, в Канівському, Поліському, "Розточчя", "Медобори", "Ґорґани", Рівненському ПЗ, в Карпатському, Шаць-кому, "Синевир", "Вижницькому", "Подільські Товтри", Яворівському, "Деснянсько-Старогутському", "Мезинському", "Сколів-ські Бескиди", "Ужанському" НПП. Потребує режимів заповідності та заказного. Заборонено заготівлю рослин та порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Культивують в ботанічних садах.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Байрак, Стецюк, 2005; Кучеревський, 2001; Орлов, 2005; Остапко, 2001; Собко, 1989; Стойко, Милки-на, Ященко, та ін., 1997; Стойко, Ященко, Кагало та ін., 2004; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.В. Протопопова, О.О. Орлов

Фото, малюнок:

Л.Я. Нагорна, Л.А. Савчук