l1

prevnext

Плодоріжка пірамідальна (анакампт пірамідальний)

Anacamptis pyramidalis (L.) Rich.

Червона книга України Плодоріжка пірамідальна (анакампт пірамідальний)Карта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Вид на пн. межі ареалу, має складну біологію розвитку.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Європейсько-середземноморський вид (Атлантична та Середня Європа, Середземномор'я, Крим, Кавказ, Мала і Зх. Азія). В Україні - в Карпатах (хребет Струнгіл, в окол. с. Банилів-Підгірний Стороженецького р-ну Чернівецької обл.) та Гірському Криму. Наводився також для Івано-Франківської, Львівської, Тернопільської та Хмельницької обл., але сучасних підтверджень цих місцезнаходжень немає. Адм. регіони: Лв, Ів, Чц, Хм, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяція на хребті Струнгіл налічує до 15 генеративних особин. У Криму популяції розвинені і трапляються досить часто, але кількість їх поступово зменшується. Літературні вказівки з Розточчя та пн. Поділля не підтверджені; можливо, ці осередки зникли.

Причини зміни чисельності:

Господарське освоєння території, збирання букетів, викопування бульб як лікарської сировини.

Умови місцезростання:

У Карпатах на післялісових луках, що сформувалися на глибоких гумусних багатих карбонатами ґрунтах. В Криму в пухнасто-дубових і ялівцевих лісах, на лісових галявинах, узліссях, сухих схилах, іноді луках, по чагарниках. Трапляється в угрупованнях порядку Arrhenatheretalia, кл. Trifolio-Geranietea, Querceteapubescsnti-petraea. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина до 65 см заввишки. Бульби цілісні, майже кулясті. Стебло улиснене. Листки чергові, лінійні або вузько-ланцетні, прямостоячі. Суцвіття колосоподібне, пірамідальне або яйцеподібне, багатоквіткове, щільне. Квітки невеликі, пурпурово-червоні або рожеві. Губа глибоко трилопатева, лопаті майже рівні, шпорець ниткоподібний, до 1,5 см завдовжки. Цвіте у травні-липні. Розмножується насінням при наявності грибів-симбіонтів. Перший надземний листок розвивається на 5 році розвитку, зацвітає рослина на 7-8 році.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до переліку CITES. Охороняють у Кримському, "Мис Мартьян", Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, Казантип-ському та Опукському ПЗ. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Іноді вирощують у ботанічних садах.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Загульський, 1991; Каталог раритетного біорізноманіття... , 2002; Собко, 1989; ЧКУ, 1996; Vlcko, Dite, Kolnik, 2003.

Автор:

В.В. Протопопова, І.І. Чорней

Фото, малюнок:

В.Ю. Летухова, І.С. Саркіна