l1

prevnext

Офрис бджолоносна

Ophrys apifera Huds.

Червона книга України Офрис бджолоноснаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Європейсько-середземноморський вид на пн. межі диз'юнктивної частини ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Атлантична, Середня Європа і Середземномор'я, диз'юнктивна частина - окремі регіони Кавказу, Малої та Зх. Азії, Пн. Африки. В Україні - Пд. берег Криму (від Севастополя до Ялти). Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Дуже низька (фіксувалося лише по кілька особин у двох місцезнаходженнях).

Причини зміни чисельності:

Тривалий онтогенез, вузька екологічна амплітуда, низька конкурентна здатність виду, курортне, дорожнє будівництво, господарські роботи, зривання на букети, забур'янення порушених біотопів.

Умови місцезростання:

Світлі ялівцеві ліси, чагарники, узлісся, вапнякові осипи на висоті 200-300 м н.р.м. в угрупованнях кл. Quercetea pubescenti-petraea, Rhamno-Prunetea. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 20-45 см заввишки. Бульби кулясті. Стебло з 4-7 сизувато-зеленими листками при основі та кількома листовими піхвами з невеликими листовими платівками у середній частині. Листки прикореневої розетки відмирають у середині травня. Суцвіття розгалужене, до 18 см завдовжки, з (2)3- 8(10) квіток. Квітки великі (до 2,5 см у діаметрі), жовто-коричневі, нагадують бджолу, пелюстки зовнішнього кола рожеві, червоні, білі. Губа трилопатева, до 1,5 см завдовжки, оксамитова, з коричневим малюнком. Цвіте у квітні-червні. При відсутності комах-запилювачів або у несприятливих умовах звичне для рослин перехресне запилювання замінюється самозапиленням. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням. Ступінь природного поновлення незадовільний.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку II CITES. Охороняється в Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ. Потребує виявлення всіх існуючих популяцій і встановлення режимів абсолютної заповідності та заказного, а також розведення в культурі. Заборонено заготівлю рослин, гербаризацію, порушення умов місцезростань (забудову територій та облаштування місць рекреації).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Вульф, 1930; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Красная книга СССР, 1984; Охраняемье растения Украинь, 1983; Флора европейской части СССР, 1976; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.В. Протопопова

Фото, малюнок:

В.В. Савчук