l1

prevnext

Билинець найзапашніший

Gymnadenia odoratissima (L.) Rіch. (Orchis odoratissima L.)

Червона книга України Билинець найзапашнішийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Європейський вид на сх. межі ареалу, має складну біологію розвитку.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Європа (від Атлантичного океану до Дніпра). В Україні - переважно в Карпатах, на Опіллі, Поліссі, в Лісостепу (дуже рідко). Адм. регіони: Жт, Кв, Чн, Лв, Ів, Тр, Зк, Хм, Вн.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції малочисленні, з порушеною структурою, складаються з невеликих груп або поодиноких рослин.

Причини зміни чисельності:

Лімітуючі фактори пов'язані найчастіше з водним режимом ґрунту і антропогенними чинниками (порушення біотопів, меліорація, знищення квітучих рослин, викопування бульб).

Умови місцезростання:

У Карпатах зростає в лісовому поясі, на вологих, болотистих луках, лісових галявинах, серед чагарників, на водонепроникних і погано аерованих глинистих або торф'яних кислих ґрунтах. Вид приурочений переважно до угруповань кл. Molinio-Arrhenatheretea, Nardo-Callunetea. У Карпатах також трапляється в угрупованнях кл. Vaccinio-Piceetea. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина до 35 см заввишки. Бульби пальчастолопатеві. Листки вузьколінійні або лінійні, гострі. Суцвіття колосоподібне, вузькоциліндричне, щільне. Квітки дрібні, ясно-пурпурові, із сильним запахом ванілі. Шпорка коротша ніж зав'язь, спрямована донизу. Цвіте в червні-липні, плодоносить в серпні-вересні. Ступінь природного поновлення невідомий, насіння проростає лише в симбіозі з певними видами грибів.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється в Карпатському БЗ, ПЗ "Медобори" (відділення "Кременецькі гори"), в НПП Карпатському, "Синевир" і "Сколівські Бескиди". Потребує підтвердження більшості місцезнаходжень, уточнення ареалу та умов місцезростання, насамперед у рівнинних областях, режимів заповідності та заказного. Заборонено заготівлю рослин, випас, меліоративні роботи.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Вахрамеева, Денисова, Никитина та ін., 1991; За-веруха, Андриенко, Протопопова, 1983; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Малиновський, Царик, Кияк та ін., 2002; Собко, 1989; Стойко, Ященко, Кагало та ін., 2004; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.В. Протопопова

Фото, малюнок:

О.О. Кагало