prevnext

Холодок Палласа (коротколистий)

Asparagus pallasii Miscz.

Червона книга України Холодок Палласа (коротколистий)Карта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Холодкові. Asparagaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Рідкісний диз'юнктивно поширений вид.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Причорномор'я, Нижнє Поволжя, Заволжя, Пд. Сибір, Середня Азія. В Україні - на крайньому півдні Степу. Адм. регіони: Дц, Од, Мк, Хс, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції малочисельні, з поодиноких особин або невеликих груп особин: Одеська обл. (Ку-яльницький лиман); Миколаївська обл. (Ягор-лицька затока, о. Довгий), Чорноморський БЗ; Херсонська обл. (Голопристанський р-н, пн.-сх. узбережжя Ягорлицької затоки, ділянка Соло-ноозерна Чорноморського БЗ; острів-коса Тен-дра, включаючи частину Чорноморського БЗ; Скадовський р-н, о-в Джарилгач; Генічеський р-н, острови Бирючий, Чурюк; Чаплинський р-н, окол. с. Іванівка, Строганівка - берег Сиваша; Новотроїцький р-н, с. Захарівка); Донецька обл. (Білосарайська Коса), а також в Криму (Тархан-кутський п-в: Чорноморський р-н, с. Оленівка, та в пограничних до Сивашу районах: с. Рижково; Джанкойський р-н, окол. с. Стовпове).

Причини зміни чисельності:

Висока стенотопність виду, слабке відновлення, антропогенне навантаження (розорювання степу), на пляжах - надмірний рекреаційний вплив.

Умови місцезростання:

Зростає на морських узбережжях та по окраїнах солоних озер, а також на еродованих степових схилах морських лиманів, в угрупованнях порядків Crithmo-Limonietalia, Euphorbietalia peplis, Juncetalia maritimi, Festucetalia vaginatae, Festucetalia valesiacae.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина зі звивисто-в'юнким стеблом 25-35 см завдовжки і товстим кореневищем. Гілки короткі, товстуваті, дугоподібно зігнуті. Кладодії серпоподібні, товстуваті, по 3-4(6) у пучках, сизуваті. Листки лускоподібні, у середній частині стебла з короткою шпоркою. Квітки одностатеві, пазушні, на більш- менш довгих квітконіжках, поодинокі або парні; тичинкові квітки з червонуватою, маточкові - з рожевою оцвітиною. Ягоди округлі, близько 5 мм у діаметрі. Цвіте у травні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до ЧКУ (1996), як "Asparagus brachyphyllus Turcz." Охороняють у Чорноморському БЗ, в РЛП "Кінбурська коса" (Миколаївська обл.), у заказнику загальнодержавного значення "Білосарайська Коса" (Донецька обл.). Рекомендується вирощувати у ботанічних садах. Заборонено зривання рослин для букетів, витоптування.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, селекційне.

Основні джерела інформації:

Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Коломійчук, Подо-рожний, Пюрко, 2004; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Остапко, 2001; Уманец, 1998; ЧКУ, 1996.

Автор:

М.М. Федорончук, О.Ю. Уманець, В.П. Коломійчук

Фото, малюнок:

Т.В. Степаненко