l1

prevnext

Надбородник безлистий

Epipogium aphyllum Sw.

Червона книга України Надбородник безлистийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Реліктовий євразійський вид на пд. межі диз'юнктивного ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Скандинавія, Атлантична, Середня і Сх. Європа, Середземномор'я, Кавказ, Мала Азія, Зх. та Сх. Сибір, Далекий Схід, Японія, Китай. В Україні - в Карпатах (Мала Уголь-ка, Чорногора, Покутсько-Буковинські Карпати), Буковинському Прикарпатті, Прут-Дністровському межиріччі (Хотинська височина), на Пн. Поділлі, Середньому Придніпров'ї (окол. Києва) та Гірському Криму. Адм. регіони: Кв, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Хоча вид має широкий загальний ареал, більшість місцезнаходжень у рівнинній частині України відомі за даними XIX і першої половини XX ст., багато з них зникли. У відомих місцезростаннях росте поодинокими особинами або локальними, малочисельними (до 30 генеративних особин) групами.

Причини зміни чисельності:

Руйнування місцезростань внаслідок вирубування лісів, заміна природних лісів штучними насадженнями.

Умови місцезростання:

Росте на багатих на гумус ґрунтах у вологих тінистих букових, дубових, грабово-дубових, ялинових лісах, біля джерел і на берегах потоків у складі угруповань кл. Querco-Fagetea та Vaccinio-Piceetea. Мезофіт, сциофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 7-20 см заввишки. Кореневище буре, коралоподібне, членувате з білими тонкими довгими гонами. Стебло голе, порожнисте, вище основи трохи здуте, з небагатьма щільно прилеглими плівчастими жовтуватими піхвами, жовтувате або вгорі трохи червонувате, зі звислою китицею 2^ фіолетово-жовтуватих квіток із запахом плодів банана. Квітконіжки не скручені, коротші від зав'язі. Листочки оцвітини ясно-жовтуваті, жолобчасті, губа такої ж довжини як і решта листочків оцвітини, шпорка червонувата або світло-фіолетова. Цвіте у липні. Плодоносить у серпні. Розмножується переважно вегетативно, а також насінням. Облігатний сапрофіт.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється у Карпатському БЗ, Кримському, Ялтинському гірсько-лісовому (можливо зник) ПЗ, Карпатському НПП, ландшафтному заказнику "Буковинські водоспади" (Чернівецька обл.). Необхідно взяти під охорону місцезростання на Хотинській височині, контролювати стан популяцій. Заборонено збирання (гербаризацію) рослин, порушення умов місцезростання (вирубування лісів).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; ЧКУ, 1996; Чорней, Буджак, Токарюк та ін., 2004.

Автор:

Чорней, В.В. Буджак

Фото, малюнок:

В.В. Буджак