l1

prevnext

Ремнепелюстник козячий

Himantoglossum caprinum (M. Bieb.) K.Koch

Червона книга України Ремнепелюстник козячийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Ендемічний кримсько-закавказький вид зі складним біологічним розвитком.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Крим, Зх. Закавказзя, окол. Геленджика. В Криму - від Севастополя до Кара-Дага. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Загалом чисельність популяції низька і помітно скорочується. Рослини трапляються поодиноко, групами по 2-8 особин, нерідко популяції нараховують до 20 (рідко 50) особин.

Причини зміни чисельності:

Вузька екологічна амплітуда, низька репродуктивна та конкурентна здатність, залежність плодоношення від погодних умов (в холодні роки не завжди зав'язуються плоди). Порушення або знищення біотопів, рекреаційне навантаження, зривання квітів на букети. У зв'язку із введенням заповідного режиму кількість популяцій і чисельність виду збільшились.

Умови місцезростання:

Світлі ялівцеві та дубові ліси, галявини та узлісся, кам'янисті осипи, чагарники на сухих вапнякових схилах гір в угрупуваннях кл. Quercetea pubescenti - petraea, Trifolio-Geranietea, Festuco-Brometea. В умовах культури добре розвивається на чорноземному ґрунті з домішкою вапна. Мезоксерофіт, геліофіт, облігатний кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 50-75 см заввишки. Бульби цілісні, еліпсоподібні; біля основи стебла знаходиться 4-5 довгастих сизувато-зелених листків. Суцвіття китицеподібне, довге. Квітки великі, зеленкувато-червоні. Губа 4-8 см завдовжки, трилопатева, бокові лопаті 9-15 мм завдовжки, середня лопать ремнеподібна 3-7 см завдовжки, на верхівці розсічена на дві вузькі лінійні частки. Цвіте у липні-серпні. Запилюється лише джмелями. Генеративні особини цвітуть через рік. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням і вегетативно. Проростає лише в симбіозі з грибом. Проростки розвиваються під землею протягом 4-5 років. Ювенільний та іматурний стани продовжуються по 2-3 роки кожен. Зацвітає на 12-13-му році розвитку.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Європейського червоного списку, Додатків Бернської конвенції, CITES. Охороняється в Кримському, "Мис Мартьян", Ялтинському гірсько-лісовому та Карадазькому ПЗ, заказниках загальнодержавного значення. Потребує режимів заповідності та заказного, постійного контролю стану популяцій і репатріації в найбільш придатні місцезростання. Заборонено збирання, заготівля рослин, курортне будівництво.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Вахрамеева, Денисова, Никитина, Самсонов, 1991; Вініченко, 2006; Заверуха, Андриенко, Протопопо-ва, 1983; Собко, Гапоненко 1996; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.В. Протопопова, Я.П. Дідух

Фото, малюнок:

Р.Я. Кіш, Д.В. Леонтьєв