l1

prevnext

Коручка болотна

Epipactis palustris (L.) Crantz

Червона книга України Коручка болотнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Рідкісна рослина.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Евразійсько-середземноморський вид. В Україні - Полісся, Карпати, Розточчя, Опілля, Лісостеп, Степ (по долинах великих річок), Гірський Крим. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Вн, Чк, Кд, Пл, Хр, Лг, Од, Хс, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції чисельні, щільні, віковий спектр повночлений, правосторонній, частка молодих особин висока.

Причини зміни чисельності:

Надмірне осушення біотопів. Рекреаційне навантаження, знищення при забудові територій.

Умови місцезростання:

Заторфовані долини річок, улоговини, заболочені схили з мокрими і сирими торфово-болотними ґрунтами; в Карпатах часто на гірських висячих болотах. На заростаючих ділянках торфокар'єрів. В Лісостепу, Розточчі і Опіллі - на евтрофних торфових трав'яно-гіпнових болотах кл. Scheuchzerio-Caricetea nigrae, на луках кл. Phragmiti-Magnocaricetea, союзів кл. Molinio-Arrhenatheretea та гігрофільних чагарників кл. Alnetea glutinosae. На Поліссі - на мезотрофних болотах кл. Vaccinio-Piceetea. Мезогігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 20-70 см заввишки. Кореневище довге, повзуче. Стебел кілька, прямі. Листки (4-8) довгасто-яйцеподібні, ланцетні. Суцвіття - багатоквіткова китиця, не щільне. Приквітки ланцетні. Квітки до 2,5 см завдовжки, звислі, зовнішні листочки оцвітини ланцетні, 9-11,5 мм завдовжки, зеленкуваті, зсередини зеленкувато-білі або червонуваті, внутрішні - довгасто-яйцеподібні, білуваті, з рожевими смужками; губа довша за зовнішні листочки оцвітини. Зав'язь веретеноподібна, коротко опушена. Цвіте у червні-липні. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється у Карпатському та Дунайському БЗ, Канівському, Поліському, Рівненський, Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, "Медобо-ри" та "Розточчя" ПЗ, в Карпатському, Шаць-кому, "Вижницькому", Ужанському, "Синевир" та "Подільські Товтри" НПП. Заборонено збирання рослин, порушення екотопів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують у ботанічних садах: Національному ім. М.М. Гришка НАН України та Харківського університету.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Байрак, Стецюк, 2005; Вахрамеева, Денисова, Никитина, Самсонов, 1991; Собко, 1989; Тим-ченко, 1996, 1998; Тимченко, Фіцайло, 2003; ЧКУ, 1996; Чорней, Буджак, Токарюк, Никирса, 2001; Zahulskyy, 2000.

Автор:

І.А. Тимченко, О.Т. Кузярін

Фото, малюнок:

О.А. Жигаленко