l1

prevnext

Неотіанта каптурувата

Neottianthe cucullata (L.) Schlechter

Червона книга України Неотіанта каптуруватаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Євразійський вид на пд. межі ареалу, зі складним циклом розвитку.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Від Центральної та Сх. Європи через пд. Сибіру до Далекого Сходу (Сахалін) та пн. Центральної Азії (Монголія та пн. Китаю). В Україні - Полісся, Розточчя, Опілля, Правобережний Лісостеп. Адм. регіони: Вл, Лв, Жт, Кв, См, Тр, Чк.

Чисельність та структура популяцій:

Низька, скорочується, детально не досліджена. Зростає невеликими групами, локалітети у Київській обл. та деяких інших р-нах рівнинної частини України практично знищені і новими знахідками не підтверджені.

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда виду та облігатні симбіотичні зв'язки з мікоризними грибами-симбіонтами та комахами-запилювачами, вирубування лісів, зміни місць існування, зривання на букети.

Умови місцезростання:

Хвойні та мішані ліси (кл. Vaccinio-Piceetea та ін.), узлісся, зарості чагарників, лісові схили. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина з кулястими або яйцеподібними парними бульбами; стебла прямостоячі, до 30-40 см заввишки, ребристі, тонкі. Добре розвинених листків 2, вони розташовані біля основи стебла, яйцеподібно-ромбічні; верхні стеблові листки набагато менші, ланцетні. Квітки зигоморфні, рожеві або рожево-пурпурові, зібрані у нерівнобічне колосоподібне перерване суцвіття. Приквіткові листки звичайно коротші за квітки. Зовнішні листочки оцвітини ланцетні, до 8 мм завдовжки, разом з двома внутрішніми листочками оцвітини утворюють шолом. Губа 7-9 мм завдовжки, до половини довжини трилопатева, бічні лопаті вузькі, середня лопать дещо довша та удвічі ширша за бічні. Плід - розкривна коробочка, насінини дуже дрібні. Цвіте у липні-серпні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку ІІ CITES. Спеціальні заходи охорони не вживалися. Рекомендується інвентаризація усіх місцезростань, що збереглися, взяття їх під охорону, моніторинг популяцій, введення у культуру та репатріація. Заборонено збирання рослин та порушення умов зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Орлов, 2005; Флора УРСР, 1950; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.В. Протопопова, С.Л. Мосякін

Фото, малюнок:

І.В. Маханьков