l1

prevnext

Булатка довголиста

Cephalanthera longifolia (L.) Fritsch.

Червона книга України Булатка довголистаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Рідкісна рослина зі складною біологією розвитку.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Палеарктика (Європа, Кавказ, Мала Азія, Іран, Індія, Гімалаї, Пн. Африка). В Україні - Закарпаття, Карпати, Полісся, Лісостеп, Гірський Крим, Степ (рідко). Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Чк, Дц, Лг, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції від кількох до кількох сотень особин, але щільність низька. За віковою структурою переважають нормальні повночленні, з правостороннім віковим спектром, частка молодих особин становить третину. Лише на вирубках і в лісах, де випасають худобу, вони у пригніченому стані.

Причини зміни чисельності:

Освоєння території', вирубка лісів, заміна букових на хвойні посадки, зривання на букети.

Умови місцезростання:

Світлі (скельно- і пухнастодубові) та тінисті (букові) широколистяні ліси кл. Querco-Fagetea (порядок Fagetalia sylvaticae, Dentarto-Fagetalia, Querco-Carpinetalia betuli), Quercetea pubescenti-petraeae (пор. Orno-Cotinetalia), Erico-Pinetea (порядок Erico-Pinetalia), частіше - на галявинах і узліссях (до 1500 м н.р.м.). До вологості та кислотності ґрунту рослини не вибагливі як на вапнякових, з добре розвиненим гумусовим шаром, так і на бідних і скелястих, інколи на заболочених торф'янистих ґрунтах. Мезофіт, сциофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 15-60 см заввишки. Кореневище коротке. Стебло пряме або трохи звивисте. Листки лінійно-ланцетні, загострені, 7-16 см завдовжки. Суцвіття не густе, з 3-10 (20) великих білих квіток. Приквітки короткі, лише нижні довші зав'язі. Зовнішні листочки оцвітини ланцетні (12-16 мм), внутрішні - довгасто-еліптичні, коротші від зовнішніх. Губа майже вдвоє коротша від зовнішніх листочків оцвітини. Зав'язь скручена, сидяча, до 1 см завдовжки. Цвіте у травні-червні. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в Карпатському БЗ, Рівненському, Канівському, Кримському, "Мис Мартьян", Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, "Розточчя" ПЗ, Карпатському, "Вижниць-кому", Ужанському, Яворівському, Шацькому, "Синевир", "Подільські Товтри", "Сколівські Бескиди", "Святі гори" НПП. Контроль за станом популяцій. Заборонено збирання рослин, суцільні рубки лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Вахрамеева, Денисова, Никитина та ін. 1991; Каталог раритетного біорізноманіття... , 2002; Фіторіз-номаніття Українського Полісся та його охорона, 2006; Остапко, 2001; Собко, 1989; ЧКУ, 1996; Чорней, Буджак, Токарюк, та ін.

Автор:

І.А. Тимченко, В.І. Гончаренко, О.О. Орлов, С.М. Панченко

Фото, малюнок:

В.В. Савчук