l1

prevnext

Гніздівка звичайна

Neottia nidus-avis (L.) Rich.

Червона книга України Гніздівка звичайнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Наукове значення:

Рослина, зі складною біологію розвитку та сапрофітним (симбіомікотрофним) типом живлення.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Західнопалеарктичний вид (Європа, Кавказ, Мала Азія, Зх. Сибір). В Україні - в Карпатах, на Закарпатті, Поліссі, в Лісостепу, Степу (пн.), Гірському Криму. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Вн, Чк, Кд, Пл, Хр, Дц, Лг, Од, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяцій досить багато, але чисельність та щільність в них переважно низька.

Причини зміни чисельності:

Руйнування місць зростання, негативний вплив рекреації' та лісовпорядкувальних робіт.

Умови місцезростання:

Тінисті листяні, мішані, рідше соснові ліси, переважно в місцях з розрідженим трав'яним покривом, на ґрунтах як бідних, так і багатих, з різним рівнем зволоженості, переважно багатим на вапно. Найчастіше в угрупованнях кл. Querco-Fagetea; в Криму також в угрупованнях кл. Erico-Pinetea (союз Brachypodio-Pinion pallasianae) та Quercetea pubescenti-petraeae (союз Carpinion orientalis-Quercion pubescentis). Сціофіт, мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна жовтувато-бура сапротрофна рослина заввишки 20-45 см. Кореневище горизонтальне, з густо розташованими товстими, м'ясистими коренями, скрученими у вигляді пташиного гнізда. Стебло світло-буре, з 3-5 буруватими лусками, розвинені листки відсутні. Квітки жовтувато-бурі, з медовим запахом, досить великі, зібрані у довге китицеподібне суцвіття, приквітки лінійно-ланцетні. Листочки оцвітини обернено-яйцеподібні, 4-6 мм завдовжки, складені широким дзвоником. Зав'язь не скручена. Цвіте у червні-липні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням, рідше вегетативно. Насіння проростає під землею за участю симбіотичного гриба. Надземний гін розвивається на 9-10-й рік і через два місяці після цвітіння засихає.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється в Карпатському БЗ, "Черемському", Рівненському, Канівському, Кримському, Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, "Мис Мартьян", "Розточчя", "Ме-добори", "Ґорґани" ПЗ, Карпатському, Шацькому, Мезинському, "Вижницькому", Яворівському, "Ужанському", "Деснянсько-Старогутському", "Синевир", "Подільські Товтри", "Святі гори", "Сколівські Бескиди" і "Гомільшанські ліси" НПП та інших заповідних об'єктах . Контроль за станом популяцій. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Лікарське

Основні джерела інформації:

Вахрамеева, Денисова, Никитина, Самсонов, 1991; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. природ. парків України, 2002; Собко, 1989; ЧКУ, 1996.

Автор:

І.А. Тимченко, О.О. Орлов, С.М. Панченко

Фото, малюнок:

Г.І. Оліяр, Д.Леонтьєв