l1

prevnext

Коручка пурпурова

Epipactis purpurata Smith

Червона книга України Коручка пурпуроваКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Рідкісний вид на сх. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Середня Європа. В Україні - в Карпатах, Прикарпатті, Розточчі, Поділлі. Адм. регіони: Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Вн, Од.

Чисельність та структура популяцій:

Чисельність популяцій дуже низька, популяції складаються виключно з генеративних особин.

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда, що лімітується кліматичними природними факторами. Порушення природних біотопів, зокрема вирубування лісів.

Умови місцезростання:

На рівнинній частині України (Поділля, Придністров'я) - в грабових та дубово-грабових лісах, в угрупованнях союзу Carpinion betuli, у Карпатах - в букових лісах союзу Fagion sylvaticae (кл. Querco-Fagetea). Переважно на ділянках, що добре прогріваються, часто на узліссях, ґрунтах багатих на вапно. Мезофіт, сциофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина, 25-70 см заввишки Кореневище коротке, вертикальне. Стебел може бути декілька, пурпурові, при основі вільно обгорнуті гострими пурпуровими піхвами, у верхній частині густо коротко опушені. Листки сіро-зеленкуваті, зісподу пурпурові, середні - коротші від міжвузля, рідше трохи довші від нього. Суцвіття густе, багатоквіткове, перед цвітінням трохи поникле. Приквітки ланцетні, загострені, за винятком верхніх довших від квіток. Квітки жовто-зеленкуваті, без запаху. Листочки оцвітини до 12 мм завдовжки, яйцеподібні, зовнішні - жовтувато-зеленкуваті, із середини світліші, внутрішні - білі або бруднувато- зеленкувато-білі. Зав'язь пряма, нескручена. Цвіте у липні-вересні. Плодоносить у серпні-жовтні. Розмножується насінням і кореневищем, здатність до відновлення дуже низька.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється ПЗ "Медобори", у Карпатському, "Вижниць-кому", "Ужанському" і "Подільські Товтри" НПП. Необхідно облік усіх місцезнаходжень, контроль за станом популяцій. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростання, рубки лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне.

Основні джерела інформації:

Вахрамеева, Денисова, Никитина, Самсонов, 1991; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Собко, 1989; Тимченко, 1996; Тимченко, Андрієнко, 1992; Тимченко, Фіцайло, 2003; ЧКУ, 1996; Чорней, Буджак, Токарюк, Никирса, 2001.

Автор:

І.А.Тимченко

Фото, малюнок:

О.О. Кагало