l1

prevnext

Гудієра повзуча

Goodyera repens (L.) R.Br.

Червона книга України Гудієра повзучаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Реліктовий вид, пов'язаний з лісовими формаціями темнохвойної тайги. Одна з небагатьох зимовозелених орхідей помірного поясу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Євразія від Фенноскандії до пд. частини Далекого Сходу, Сахаліну та Хоккайдо, окремі фрагменти відомі в Альпах, Балканах, Карпатах, Криму, Малій Азії, на Кавказі, у горах Ірану, Середньої Азії та Зх. Китаю, у Гімалаях, Кореї, Середній Японії та в Пн. Америці. В Україні - у Карпатах, Розточчі, на Поліссі, Поділлі (пн.-зх.), в Гірському Криму. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції невеликі за розмірами, нечисель-ні - від кількох десятків до кількох сотень особин. У деяких популяціях на Поліссі наявні кілька тисяч особин. Щільність таких популяцій 20-30 особин на 1 м2.

Причини зміни чисельності:

Вирубування хвойних лісів.

Умови місцезростання:

Свіжі, кислі ґрунти. Ялинові ліси (порядок Vaccinio-Piceetalia), соснові ліси (порядок Pinetelia). В горах Криму росте в лісах кл. Erico-Pinetea. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з шнуроподібним, розгалуженим, плагіо-тропним кореневищем. Корені додаткові, не численні, розміщені в підстилці і не сягають мінерального шару ґрунту. Стебло 6-25 см заввишки, виходить із середини розетки. Розеткові листки видовжено-яйцеподібні або еліптичні, 1,8-3,5 см завдовжки, 1-2 см завширшки. Стеблові листки дрібні, лінійно-видовжені або ланцетні. Суцвіття - однобічний колос, 4-7(15) см завдовжки, складається з 10-20 (до 30) дрібних білих або кремово-білих запашних квіток. Цвіте в липні-серпні, плодоносить у вересні. Розмножується насінням і вегетативно. Напів-сапрофіт, який при сильному затіненні може переходити до підземного способу життя та сапрофітного живлення. Рослина консортивно пов'язана з грибами Ceratobasidium cornigerum та Rhizoctonia goodyera-repentis.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється в Карпатському БЗ, в ПЗ "Розточчя", Поліському, Ялтинському гірсько-лісовому, в Шацько-му та "Деснянсько-Старогутському" НПП та інших заповідних об'єктах. Заборонено збирання рослин та зміни умов оселищ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Баточенко, 2001; Лукаш, 2001а; Мельник, 1991; Мельник, 1993; Мельник, Савчук, 1999; Мельник, Савчук, Баточенко, 2001; Панченко, 2005; Родінка, Панченко, 1998; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.І. Мельник, О.В. Лукаш, С.М. Панченко, О.О. Рак

Фото, малюнок:

М.М. Перегрим, С.М. Панченко