l1

prevnext

Зозулинець дрібнокрапчастий

Orchis punctulata Steven ex Lindl.

Червона книга України Зозулинець дрібнокрапчастийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Середземноморсько-передньоазійський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Середземномор'я, Крим, Зх. Закавказзя, Мала Азія, Іран. В Україні - Гірський Крим. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції локальні, нечисленні (1-2 особини на 1 м2). За віковими групами переважають молоді іматурні й віргінільні особини. У Байдарській долині виявлена популяція чисельністю 25 особин на 1 м2, в якій переважають вегетативні особини.

Причини зміни чисельності:

Збирання квітів, знищення природних екотопів.

Умови місцезростання:

Світлі галявини, узлісся, чагарники. У сх. Криму росте у світлих лісах серед злаково-різнотравних угруповань союзу Elytrigio nodosae-Quercion pubescentis, у зх. Криму (Байдарська долина, с. Орлине) - у грабово-дубових лісах в угрупованнях союзу Carpino orientalis-Quercion pubescentis (кл. Quercetea pubescenti- petraea) та Querco-Fagetea. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 20-50 см заввишки. Стебло зі зближеними широко-ланцетними листками при основі і 1-2 листовими піхвами, розміщеними вище. Суцвіття колосоподібне. Приквітки дрібні (2-4 мм завдовжки), зелені, загострені. Квітки жовті, із запахом ванілі. Губа 6-8 мм завдовжки, трилопатева, середня лопать довша за бічні, на верхівці коротко двороздільна, дрібнозубчаста. Цвіте у травні-червні. Плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням, яке проростає при наявності грибів-симбіонтів. Ступінь природного поновлення незадовільний.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до додатків Бернської конвенції та CITES. Охороняється в Кримському, Карадазькому ПЗ, заказниках загальнодержавного значення "Байдарський", "Мис Айя". Необхідно провести додаткові дослідження поширення, ценотичної приуроченості і сучасного стану популяцій виду і випробувати його в культурі. Заборонено збирання, заготівлю рослин, порушення умов місцезростань, рубки лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Вульф,1930; Інтродукція рідкісних і зникаючих рослин флори України, 1996; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Орхидеи Украинь, 1989; Охраняемье растения Украинь, 1983; Рослини України під охороною Бернської конвенції, 2006; Флора европейской части СССР, 1976; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.В. Протопопова

Фото, малюнок:

Т.С. Вінніченко, Д.В. Леонтьєв