Плодоріжка запашна (зозулинець запашний)
Anacamptis fragrans (Pollini) R.M.Bateman
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Однодольні. Liliopsida |
Зозулинцеві. Orchidaceae |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Європейсько-середземноморський вид на пн. межі ареалу.Ареал виду та його поширення в Україні:
Атлантична Європа, Середземномор'я, Кавказ (Талиш), Мала Азія, Іран. В Україні - Лівобережний Степ: Приазовська височина, Кінбурнський п-ів, Гірський Крим. Адм. регіони: Дц, Мк, Хс, Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Популяції малочисельні. У Чорноморському БЗ у 1980-1992 рр. нараховувалося 1-8 генеративних особин, пізніше квітуючих особин у цьому локалітеті не відмічалось. У 2004 р. відмічено одну вегетативну особину. У Кінбурзько-му РЛП чисельність у 2002-2004 рр. становила 20-30 генеративних особин. У Придністров'ї відоме одне, в Криму - біля 10 місцезнаходжень, у яких чисельність виду низька.
Причини зміни чисельності:
Висока стенотопність виду, залежність від зміни гідрологічних умов, погане відновлення через антропогенне навантаження.
Умови місцезростання:
На Кінбурнському п-ві зростає на солонцюватих луках, на піщаних ґрунтах в угрупованнях асоціації Festucetum regelionae, на Приазов-ській височині у лучно-болотних угрупованнях міжгрядового пониження у місцях вклинювання ґрунтових вод, в Криму - в лучних угрупованнях міжгривних знижень. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 15-35 см заввишки. Бульби еліпсоподібні. Стебла 3050 см заввишки, до двох третин улиснені, вище з листоподібними, загостреними піхвами. Листків 7-8, лінійно-ланцетні, загострені, по краю з антоціановим забарвленням. Суцвіття колосоподібне. Квітки пурпурові, дуже рідко білі, з ароматом ванілі. Листочки зовнішнього кола оцвітини яйцеподібно-ланцетні, що зрослися при основі. Шолом на верхівці дзьобопо-дібно загострений. Губа 4-7 мм завдовжки, середня лопать вдвічі перевищує бічні, довгаста, на верхівці загострена. Цвіте у червні, плодоносить у липні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняють в відділенні "Кам'яні Могили" Українського степового ПЗ, Ялтинському гірсько-лісовому та Кримському ПЗ, Чорноморському БЗ та Кінбурзькому РЛП (де існує загроза знищення внаслідок включення у зону розпаювання землі). Заборонено збирання, знищення місць зростання, зміну гідрологічних умов.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне
Основні джерела інформації:
Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Шеляг-Сосонко, Дидух, Молчанов, 1985; Остапко, 2001; Уманец, 1998; ЧКУ, 1996.
Автор:
В.В. Корженевський, В.В. Протопопова
Фото, малюнок:
Мойсієнко