l1

prevnext

Зозулинець шоломоносний

Orchis militaris L.

Червона книга України Зозулинець шоломоноснийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Євразійський палеарктичний вид на пд. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Скандинавія, Атлантична і Середня Європа, Середземномор'я, Кавказ, Зх. та Сх. Сибір, Мала, Зх. та Центральна Азія (пн. Монголії). В Україні - Карпати, на Розточчі, Опіллі, Правобережному Поліссі, в Лісостепу, Степу (пн.), Гірському Криму. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, См, Лв, Ів, Чц, Хм, Вн, Кд, Дн, Хр, Лг, Кр

Чисельність та структура популяцій:

Переважно ізольовані особини або невеликі, локальні популяції. У непорушених фітоценозах популяції повночленні, нормального типу з щільністю (13,0+3,1 особин на м2). У Передкарпатті на перелогах виявлені інвазійні популяції зі щільністю 19,25+5,5 особин на м2, а в лісокультурах сосни - до 30 особин на м2.

Причини зміни чисельності:

Порушення лучних угідь, надмірний випас, зривання на букети, викопування бульб, руйнування місцезростань забудова та розорювання.

Умови місцезростання:

Добре дреновані схили; ґрунти - від сухих до вологих, з високим вмістом карбонатів. Компонент суходільних лук, трапляється на лучно-степових та степових схилах (угруповання кл. Molinio-Arrhenatheretea і Festuco-Brometea). Віддає перевагу ділянкам із зрідженим травостоєм. Виявлений у світлих лісах, серед чагарників (кл. Rhamno-Prunetea, Quercetea pubescenti-petraea). Іноді проникає у порушені місцезростання та вторинні фітоценози (посадки лісів, перелоги, покинуті пасовища). Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 1540 см заввишки, з яйцеподібними бульбами. Листки довгасто-еліптичні, зібрані в нижній частині стебла. Суцвіття колосоподібне, густе. Квітки рожево-фіолетові. Зовнішні листочки оцвітини зібрані у вигляді шолома. Цвіте у травні-липні. Плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку II CITES. Охороняється у Кримському, Ялтинському гірсько-лісовому, Дніпровсько-Орільському, "Ґорґани" ПЗ, Карпатському, Ужанському, "Синевир", Ви-жницький, "Подільські Товтри" НПП та низці пам'яток природи і заказників. Необхідний контроль за станом популяцій. Заборонено заготівлю рослин, випас, забудову місцезростань виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Культивують в ботанічних садах: Національному ім. М.М. Гришка НАН України та Ужгородського університету.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Вахрамеева, Загульский, Бьіченко, 1995; Крічфа-лушій, Будніков, Мигаль, 1999; Малиновський, Царик, Кияк та ін., 2002; Орлов, 2005; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976; Чорней, Буджак, Токарюк та ін., 2002.

Автор:

І.І. Чорней, В.В. Протопопова

Фото, малюнок:

В.В. Савчук