l1

prevnext

Зозулинець блідий

Orchis pallens L.

Червона книга України Зозулинець блідийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Середземноморський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Середній гірський пояс Середньої Європи, Середземномор'я, Закавказзя, Мала Азія. В Україні - Гірський Крим. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції нечисленні, переважно від декількох до 15-30 особин на 100 м2. Здебільшого генеративних рослин більше ніж віргініль-них. Щільність в ценопопуляціях зх. частини ПБК біля 50 особин на 100 м2. На нижньому плато Чатир-Дагу виявлено від 157 до 260 особин на 100 м2. По узліссях і периферії чагарників щільність виду коливається від 190 до 260 особин на 100 м2, майже в рівній кількості зустрічаються іматурні, віргінільні і генеративні рослини. У травостої лучного степу чисельність вдвічі менша і помітно переважають (до 70%) генеративні особини.

Причини зміни чисельності:

Знищення біотопів внаслідок господарської діяльності, випасу, викошування, зривання квіів. Вид дуже чутливий до зниження вологості ґрунту.

Умови місцезростання:

Росте в ср. гірському поясі Криму, на гірських схилах, вологих луках, узліссях та галявинах ялівцево-пухнастодубових гірських лісів, на зволожених, багатих на гумус ґрунтах. Оптимальні умови розвитку відмічені в ценозах союзу Paeonio dauricae-Quercion petraea (кл. Querco-Fagetea) та союзів Jasmino-Juniperion excelsiae, Carpino orientalis-Quercion pubescentis (кл. Quercetea pubescenti-petraea) та угрупованнях кл. Festuco-Brometea. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 15-30 см заввишки. Бульби яйцеподібно-еліптичні. Листки (3-5) скупчені при основі стебла, довгасто-яйцеподібні. Суцвіття колосоподібне, багатоквіткове, циліндричне. Квітки великі, жовті інколи пурпурові, із запахом бузини. Цвіте в травні-червні, плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням. Добре розвивається в культурі на родючих ґрунтах, але розмножується погано.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку II Конвенції CITES. Охороняється в Кримському та Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ. Потребує режимів абсолютної заповідності та заказного. Заборонено заготівлю рослин, курортна забудова, випас, сінокосіння.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Вульф,1930; Інтродукція рідкісних і зникаючих рослин флори України, 1996; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Орхидеи Украинь, 1989; Охраняемье растения Украинь, 1983; Флора европейской части СССР, 1976; ЧКУ, 1996; Шеляг-Сосонко, Дідух, 1980.

Автор:

В.В. Протопопова

Фото, малюнок:

В.В. Савчук