l1

prevnext

Зозулинець чоловічий

Orchis mascula (L.) L.

Червона книга України Зозулинець чоловічийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Європейсько-середземноморсько-передньо-азійський вид.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Скандинавія, Атлантична, Середня, Сх. (помірна смуга) Європа, Середземномор'я, Крим, Кавказ, Мала і Зх. Азія. В Україні - Карпати, Поділля, Степ (рідко), Гірський Крим (частіше). Адм. регіони: Лв, Ів, Зк, Чц, Хм, Дн, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Виявлено понад 60 місцезнаходжень. У Карпатах популяції з низькою чисельністю; у Криму рослини трапляються групами (50-60, рідше по 10-15 особин на 100 м2), іноді поодинокими екземплярами. Співвідношення окремих вікових груп в популяціях коливається залежно від еколого-ценотичних умов.

Причини зміни чисельності:

Освоєння територій, меліорація, вирубка лісів, перетворення сінокосів на пасовища, заготівля квітів і бульб.

Умови місцезростання:

Лісові галявини, чагарники, гірські схили на помірно зволожених ділянках. У Карпатах спорадично росте в лучних угрупованнях союзу Arrhenatherion та асоціації Festucetum rubrae кл. Molinio-Arrhenatheretea та кл. Nardo-Callunetea, в угрупованнях порядку Fagetalia sylvaticae. У Гірському Криму - у дубових і соснових лісах на освітлених місцях (кл. Erico-Pinetea), на лісових галявинах в угрупованнях кл. Trifolio-Geranietea, серед чагарників в угрупованнях кл. Rhamno-Prunetea, на луках та кам'янистих осипах. Мезофіт, кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина, 15-30(50) см заввишки. Бульби яйцеподібні або овальні. Листки скупчені біля основи стебла, широколанцетні, ясно-зелені з фіолетовими плямами. Суцвіття колосоподібне, нещільне, багатоквіткове. Квітки пурпурові, рожеві, ясно-фіолетові. Губа видовжено-яйцеподібна, звужена при основі, глибоко-трилопатева, середня частина довша за бічні, ширша, з виїмкою або зубчаста. Цвіте у квітні-травні. Плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням. Ступінь природного поновлення невідомий.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку II CITES. Охороняється в Карпатському БЗ, Кримському, "Мис Мартьян", Карадазькому, Ялтинському гірсько-лісовому, Дніпровсько-Орільському ПЗ, "Вижницько-му", "Подільські Товтри", "Сколівські Бескиди" НПП. Потребує режиму заповідності та заказ-ного. Заборонено заготівлю рослин, меліоративні роботи, випас, вирубку лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Культивують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. природ. парків України, 2002; Крічфалушій, Будніков, Ми-галь, 1999; Собко, 1989; Стойко, Ященко, Кагало та ін., 2004; ЧКУ, 1996; Шеляг-Сосонко, Дідух, 1980.

Автор:

В.В. Протопопова

Фото, малюнок:

В.В. Савчук