l1

prevnext

Псевдорхіс (лейкорхіс) білуватий

Pseudorchis albida (L.) A.Love et D.Love

Червона книга України Псевдорхіс (лейкорхіс) білуватийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Рідкісний циркумполярний вид.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Ареал диз'юнктивний (Європа, Середземномор'я, Пн. Азія, сх. Пн. Америки). В Україні проходить пд.-сх. межа поширення виду: Карпати, Мале Полісся (пд. Рівненської обл.). Адм. регіони: Рв, Лв, Ів, Зк, Чц.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції різні за чисельністю, але переважно кількість особин не перевищує 100, їх структура потребує вивчення.

Причини зміни чисельності:

Надмірний випас, корінне та поверхневе поліпшення та осушення лук, сильватизація екотопів.

Умови місцезростання:

У Карпатах трапляється переважно у лісовому та субальпійському поясах, росте на вологих луках, задернованих кам'янистих схилах, рідше серед криволісся, на кислуватих ґрунтах, переважно в угрупованнях кл. Nardo-Callunetea та Molinio-Arrhenatheretea. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 1030 см заввишки. Бульби глибоко пальчастороздільні. Стебло прямостояче, циліндричне, біля основи з 4-5 листками, нижні листки довгасто-обернено-яйцеподібні, верхні - ланцетні. Суцвіття щільне, циліндричне, колосоподібне, з численними дрібними жовтувато-білими квітками; приквітки ланцетні, коротші за квітки. Листочки оцвітини зібрані в дзвоникуватий або майже кулястий шолом, тупуваті, до 3,5 мм завдовжки, бічні зовнішні листочки косо-яйцеподібні, середній яйцеподібний, увігнутий, два внутрішні нерівнобічні, довгасто-яйцеподібні. Губа трилопатева, бічні лопаті лінійно-ланцетні, середня тупувато-циліндрична, ширша й довша за бічні. Шпорка циліндрична, на верхівці потовщена, тупа, майже втричі коротша від зав'язі. Зав'язь скручена, сидяча, довша за оцвітину. Цвіте у червні-липні. Плодоносить у серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку II CITES. Охороняється в Карпатському БЗ, "Сколівські Бескиди", "Си-невир", Карпатському та Ужанському НПП. Необхідний контроль за станом популяцій. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростання, зміна гідрологічного режиму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують у ботанічному саду Львівського національного університетуту ім. І. Франка.

Господарське та комерційне значення:

Лікарське, декоративне.

Основні джерела інформації:

Вахрамеева, Денисова, Никитина та ін., 1991; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Собко, 1989; Стойко, Ященко, Кага-ло та ін., 2004; ЧКУ, 1996.

Автор:

І.А. Тимченко, Чорней

Фото, малюнок:

У.Д. Міскевич, Л.Я. Нагорна