l1

prevnext

Плодоріжка розмальована (зозулинець розмальований)

Anacamptis picta (Loisel.) R.M. Bateman

Червона книга України Плодоріжка розмальована (зозулинець розмальований)Карта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Середземноморський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

СередняЄвропа, Середземномор'я,Балкансь-кий п-ів, Крим, Кавказ, Мала Азія. В Україні зростає в Степу (північне узбережжя Чорного моря) та в Криму. Адм. регіони: Хс, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції численні, досить життєздатні, але кількість їх невелика і вони дуже ізольовані. Часто утворює куртини до 20-25 особин на 1 м2, в яких переважають ювенільні та іматурні рослини. На крутосхилах щільність популяцій знижується до 1-5 особин на 1 м2, тут переважають генеративні особини. У Степу лише декілька популяцій в Херсонській обл., в Чорноморському БЗ та о-ві Джарилгач, в Криму трапляється частіше, але у невеликих локалітетах.

Причини зміни чисельності:

Викошування лук до визрівання плодів, викопування бульб як лікарської сировини, знищення квітучих рослин, випас худоби.

Умови місцезростання:

Гірські луки, лісові галявини, чагарники, в угрупуваннях кл. Molinio-Arrhenatheretea. Трапляється переважно на багатих чорноземах з домішкою вапна, часом і на бідніших, навіть на слабкозасолених ґрунтах. На пд. макросхилі Кримських гір - на луках, лісових узліссях, в розріджених лісах, в ценозах кл. Trifolio-Geranietea та Festuco-Brometea. Мезофіт, геліофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина до 15-30 см заввишки. Бульби яйцеподібні або еліптичні. Стебло з прикореневою розеткою численних довгастих темно-зелених листків. Суцвіття колосоподібне, циліндричне, ма-локвіткове, негусте. Квітки різних відтінків рожево-фіолетового кольору або білі. Цвіте у квітні-травні, плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням і вегетативно. В умовах культури невибагливий, добре розмножується вегетативним і ризореституцій-ним способом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до переліку CITES. Охороняють у Чорноморському БЗ, Кримському, "Мис Мартьян", Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, Казантипському ПЗ. Потребує режимів абсолютної заповідності та за-казного. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України, Нікітсько-му ботанічному саду - ННЦ УААН.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Каталог раритетного біорізноманіття..., 2002; Собко, Гапо-ненко, 1996; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.В. Протопопова

Фото, малюнок:

Мойсієнко, Д.В. Леонтьєв