l1

prevnext

Зозульки трансильванські (пальчатокорінник трансильванський)

Dactylorhiza transsilvanica (Schur) Aver.

Червона книга України Зозульки трансильванські (пальчатокорінник трансильванський)Карта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Європейський вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Нині відомі локалітети з Румунії (Трансильва-нія), Словаччини (Турець), Чехії (Муравсько-Слежські Бескиди) та Словенії. В Україні відоме лише з Бескидів. Згадки про виростання виду на Закарпатті не підтверджені, проте поширення в Українських Карпатах ніколи не було предметом детальних досліджень. Адм. регіон: Лв.

Чисельність та структура популяцій:

Одна, підтверджена гербарним матеріалом, популяція (зх. околиці с. Гребенів, Сколів-ський р-н, Львівська обл.). Стан популяції та її параметри не досліджені.

Причини зміни чисельності:

Осушення екотопів, надмірне випасання та викошування, а також зривання квітів для букетів.

Умови місцезростання:

Росте на гірських вологих луках у верхньому (можливо також у нижньому) лісовому поясах. Вид належить складу угруповань порядку Molinietalia, що приурочені до торф'янистих ґрунтів. Ценотична приуроченість детально не досліджена. Гігромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 2560 см заввишки. Листків 6-10, відхилених. Суцвіття колосоподібне, яйцеподібно-цилідричне, густе й багатоквіткове, 3-10 см завдовжки, 3-4 см діаметром. Листки зелені, завжди без плям, перший - приземний довгасто-ланцетний. Квіти білосніжні, інколи блідо-рожеві або світло-жовті. Середня лопать губи довша за бічні або дорівнює їм. Цвіте у червні-липні, плодоносить у серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку ІІ CITES. Оселище формально знаходиться на території НПП "Сколів-ські Бескиди" (господарська зона) й, фактично, охороною не забезпечене. Включений до Червоного списку Закарпаття. Необхідне детальне дослідження відомої популяції виду й пошуки інших можливих оселищ, а також проведення відповідних охоронних заходів у всіх місцях виростання виду. Важливим є запровадження культивування виду у ботанічних садах з метою штучного розширення існуючої популяції та репатріації рослин у місця, де вид раніше, ймовірно, траплявся. Заборонено збирання рослин, гербаризацію, порушення умов місцезростання, гідрологічного режиму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, медоносне.

Основні джерела інформації:

Крічфалушій, Будніков, Мигаль, 1999; Собко, 1989; Klein, Deutsch, 2005.

Автор:

Б.Г. Проць

Фото, малюнок:

М.М. Перегрим, М.Б. Гапоненко