l1

prevnext

Зозулині сльози яйцеподібні

Listera ovata (L.) R.Br.

Червона книга України Зозулині сльози яйцеподібніКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Наукове значення:

Рослина зі складною біологією розвитку.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Євразія (Європа, Кавказ, Зх. Сибір, Середня та Мала Азія), занесений і в Пн. Америку. В Україні - Карпати, Розточчя, Полісся, Лісостеп, Гірський Крим (спорадично), Степ ( дуже рідко). Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Вн, Чк, Кд, Пл, Хр, Дц, Лг, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції нараховують від декількох десятків до тисяч особин. За віковою структурою - нормальні повночленні і неповно-членні.

Причини зміни чисельності:

Руйнування місць зростання через меліоративні і лісовпорядкувальні роботи, випас, витоптування тощо.

Умови місцезростання:

Переважно вологі і затінені місця у листяних, мішаних та хвойних лісах в угрупованнях кл. QuerQo-Fagetea, Vaccinio-Piceetalia, узліссях, просіках, ярах, серед чагарників. В Карпатах на суходільних, низинних та заплавних сіноносних луках, в угрупованнях кл. Molinio-Arrhenatheretea, на ґрунтах різних за трофністю і кислотністю, частіше багатих на вапно. Трапляється на порушених місцях. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 25-60 см заввишки. Кореневище товсте і коротке. Листки (2) майже супротивні, еліптично-яйцеподібні, тупі, 5-15 см завдовжки, 3-9 см завширшки. Суцвіття китицеподібне, з численних (до 40 і більше), дрібних, жовтувато-зелених квіток. Приквітки яйцеподібно-ланцетні. Всі листочки оцвітини (крім губи) однакової довжини, зелені, зовнішні яйцеподібні, внутрішні лінійно-довгасті. Губа в 2-3 рази довша, жовтувато-зелена, вузько-клиноподібна, майже до середини надрізана на 2 тупі лопаті. Зав'язь не скручена. Цвіте у червні-липні, плодоносить в липні-серпні. Розмножується вегетативно та насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку ІІ CITES. Сінокосіння після обсіменіння рослин. Контроль за станом популяцій. Охороняється в Карпатському БЗ та Черемському, Канівському, "Розточчя", "Медобори", "Ґорґани"Кримському, Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ, "Карпатському", "Вижницькому", "Ужанському", "Деснянсько- Старогутському", Мезинському, Шацькому, Яворівському, "Подільські Товтри", "Сколівські Бескиди" та "Гомільшанські ліси" НПП, в ряді РЛП. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Вахрамеева, Денисова, Никитина, Самсонов, 1991; Орлов, 2005; Собко, 1989; ЧКУ, 1996; Zahulskyy, 2000.

Автор:

І.А. Тимченко, О.О. Орлов, О.Т. Кузярін, С.М. Панченко

Фото, малюнок:

О.О. Сенчило, Ю.В. Клімук