l1

prevnext

Зозульки бузинові (пальчатокорінник бузиновий)

Dactylorhiza sambucina (L.) Soo

Червона книга України Зозульки бузинові (пальчатокорінник бузиновий)Карта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Європейсько-середземноморський зникаючий вид на сх. межі диз'юнктивного ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Скандинавія, Атлантична і Центральна Європа, Середземномор'я. В Україні - в Карпатах та на Поліссі. Адм. регіони: Вл, Жт, Кв, Чн, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц.

Чисельність та структура популяцій:

В Україні відомо близько 100 місцезнаходжень. З них за останні 50 років втрачено понад 25, переважно у рівнинних регіонах. Більшість популяцій невеликі за площею, малочисельні. Лише в окремих регіонах Карпат (Сколівські Бескиди, Свидовець, Вулканічні Карпати) збереглися великі за розмірами популяції.

Причини зміни чисельності:

Осушення та розорювання місцезростань, весняне випалювання дернини у рівнинній частині, надмірний випас та заліснення екотопів у гірській частині.

Умови місцезростання:

У рівнинній зоні росте переважно на справжніх післялісових заплавних та позазаплавних луках на дерново-підзолистих ґрунтах, що мають кислу реакцію (угруповання союзу Cynosurion cristati). У Карпатах поширений до висоти 1200 м н.р.м., де приурочений до лучних угруповань на місці зведених букових і смерекових лісів (ас. Festucetum rubrae, союз Nardion). Виявлений також у складі угруповань союзу Quercion robori-petraeae, але загалом трапляється у досить широкому діапазоні рослинних угруповань. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 1030 см заввишки, з циліндричними роздвоєними бульбами. Стебло порожнисте, улис-нене майже до суцвіття. Листки довгасто-ланцетні, тупі. Суцвіття колосоподібне, щільне, до 6 см завдовжки. Квітки жовті, з губою, рідко засіяною пурпуровими цятками, або рожеві чи пурпурові, із слабким запахом бузини. Цвіте у квітні-травні, в гірських регіонах - у червні. Плодоносить у травні-липні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється на територіях Карпатського БЗ та Карпатського, "Вижницького", "Сколівські Бескиди", "Ужан-ського" НПП. Необхідно створити заказники, пам'ятки природи в місцях зростання виду, культивувати в ботанічних садах. Заборонено заготівлю рослин, порушення умов місцезростань, надмірний випас, заліснення лучних ділянок.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Загульський, 2001; Каталог раритетного біорізнома-ніття... , 2002; Орлов, 2005; ЧКУ, 1996; Чорней, Буджак, Баканова, 1999; Чорней, Буджак, Термена та ін., 2001.

Автор:

І.І. Чорней, В.І. Гончаренко, О.О. Орлов

Фото, малюнок:

Я.П. Дідух, І. Кваковська