Золотобородник цикадовий
Chrysopogon gryllus (L.) Trin.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Однодольні. Liliopsida |
Тонконогові (Злакові). Poaceae (Gramineae) |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Середземнорський вид на пн. межі ареалу.Ареал виду та його поширення в Україні:
Пд.-сх. частина Центральної Європи, Середземномор'я, Мала Азія, Кавказ, Іран. В Україні зростає в пд. частині Зх. Лісостепу та на крайньому пд. Степу. Адм. регіони: Вн, Од, Хс, Зп.
Чисельність та структура популяцій:
Кількість популяцій невелика (окол. м. Могилів-Подільського та Одеська обл., окол. м. Вилко-во; Херсонська обл., Скадовський р-н, о-в Джа-рилгач, Запорізька обл., окол. м. Бердянська у гирлі р. Берда), але чисельність досить висока. На о-ві Джарилгач в окремих місцях рослини утворюють суцільні зарості, витісняючи з підвищених ділянок інші злаки.
Причини зміни чисельності:
Вузька еколого-ценотична амплітуда, що лімітується різними як природними, так і антропогенними (видобування вапняку тощо) факторами, незначна кількість екотопів відповідного типу.
Умови місцезростання:
Зростає на пісках і піщаних, солонцюватих ґрунтах в угрупованнях кл. Festucetea vaginatae (о. Джарилгач) та на задернованих вапнякових схилах (окол. м. Могилів-Подільського). Мезоксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з густою мичкою коренів. Утворює щільні дернини з чисельних безплідних пагонів, які покриті довгими, угору спрямованими плескатими або вздовж згорнутими листками. Стебло 50-150 см завишки, міцне, у вузлах трохи волосисте. Суцвіття волотеподібне, 16-24 см завдовжки, з чисельними (до 20) гілочками, зібраними в мутовки. Колоски вузьколанцетні, до 1 см завдовжки, од-ноквіткові, зібрані по три на кінцях гілочок суцвіття, але плодоносить тільки один, двостатевий, два інших - тичинкові або недорозвинені. При основі кожної групи колосків є пучок прямих залозистих волосків. Нижня колоскова луска двостатевого колоска без остюка, з боків покрита довгими шипами; верхня колоскова луска закінчується довгим (до 11 мм завдовжки) остюком. Нижня квіткова луска плідного колоска плівчаста, закінчується колінчастим остюком до 4 мм завдовжки. Цвіте у травні-серпні; плодоносить у серпні-вересні. Розмножується
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняється в заказнику "Джарилгацький". Зараз вид просунувся далеко за межі 300-гектарного ботанічного заказника. Рекомендується створити заказники в усіх відомих місцях зростання виду. Заборонено випасання, сінокосіння, випалювання, порушення місцезростань.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Вид інтродуковано на ділянки Чорноморського БЗ.
Господарське та комерційне значення:
Ґрунтотвірне, протиерозійне, декоративне.
Основні джерела інформації:
Бойко, 1988; Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Злаки України, 1977; Собко, 2005; ЧКУ, 1996.
Автор:
М.М. Федорончук, М.Ф. Бойко
Фото, малюнок:
Д.В. Дубина