l1

prevnext

Золотобородник цикадовий

Chrysopogon gryllus (L.) Trin.

Червона книга України Золотобородник цикадовийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Тонконогові (Злакові). Poaceae (Gramineae)

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Середземнорський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд.-сх. частина Центральної Європи, Середземномор'я, Мала Азія, Кавказ, Іран. В Україні зростає в пд. частині Зх. Лісостепу та на крайньому пд. Степу. Адм. регіони: Вн, Од, Хс, Зп.

Чисельність та структура популяцій:

Кількість популяцій невелика (окол. м. Могилів-Подільського та Одеська обл., окол. м. Вилко-во; Херсонська обл., Скадовський р-н, о-в Джа-рилгач, Запорізька обл., окол. м. Бердянська у гирлі р. Берда), але чисельність досить висока. На о-ві Джарилгач в окремих місцях рослини утворюють суцільні зарості, витісняючи з підвищених ділянок інші злаки.

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда, що лімітується різними як природними, так і антропогенними (видобування вапняку тощо) факторами, незначна кількість екотопів відповідного типу.

Умови місцезростання:

Зростає на пісках і піщаних, солонцюватих ґрунтах в угрупованнях кл. Festucetea vaginatae (о. Джарилгач) та на задернованих вапнякових схилах (окол. м. Могилів-Подільського). Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з густою мичкою коренів. Утворює щільні дернини з чисельних безплідних пагонів, які покриті довгими, угору спрямованими плескатими або вздовж згорнутими листками. Стебло 50-150 см завишки, міцне, у вузлах трохи волосисте. Суцвіття волотеподібне, 16-24 см завдовжки, з чисельними (до 20) гілочками, зібраними в мутовки. Колоски вузьколанцетні, до 1 см завдовжки, од-ноквіткові, зібрані по три на кінцях гілочок суцвіття, але плодоносить тільки один, двостатевий, два інших - тичинкові або недорозвинені. При основі кожної групи колосків є пучок прямих залозистих волосків. Нижня колоскова луска двостатевого колоска без остюка, з боків покрита довгими шипами; верхня колоскова луска закінчується довгим (до 11 мм завдовжки) остюком. Нижня квіткова луска плідного колоска плівчаста, закінчується колінчастим остюком до 4 мм завдовжки. Цвіте у травні-серпні; плодоносить у серпні-вересні. Розмножується

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в заказнику "Джарилгацький". Зараз вид просунувся далеко за межі 300-гектарного ботанічного заказника. Рекомендується створити заказники в усіх відомих місцях зростання виду. Заборонено випасання, сінокосіння, випалювання, порушення місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вид інтродуковано на ділянки Чорноморського БЗ.

Господарське та комерційне значення:

Ґрунтотвірне, протиерозійне, декоративне.

Основні джерела інформації:

Бойко, 1988; Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Злаки України, 1977; Собко, 2005; ЧКУ, 1996.

Автор:

М.М. Федорончук, М.Ф. Бойко

Фото, малюнок:

Д.В. Дубина