l1

prevnext

Ковила травнева

Stipa majalis Klokov

Червона книга України Ковила травневаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Тонконогові (Злакові). Poaceae (Gramineae)

Природоохоронний статус виду:

Недостатньо відомий

Наукове значення:

Західнопричорноморський вузьколокальний ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пн.-зх. Причорномор'я (правобережжя Ти-лігульського лиману). Ареал остаточно не встановлений. В Україні відомий лише з класичного місцезростання: Одеська обл., Комінтернівський р-н, с. Першотравневе. Адм. регіон: Од.

Чисельність та структура популяцій:

Просторова структура популяції дифузна. У віковому спектрі переважають зрілі генеративні та віргінільні особини. Показники щільності (0,5-3 особини на 1 м2). Насіннєве поновлення послаблене.

Причини зміни чисельності:

Ізольованість локалітету виду. Руйнування екотопів внаслідок розорювання степів, заліснення схилів, випасання худоби.

Умови місцезростання:

Степи, вапнякові схили, черноземні ґрунти. У різнотравно-типчаково-лесінгоковилових та різнотравно-бородачевих фітоценозах що відносяться до союзу Festucion valesiacae (кл. Festuco-Brometea). Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Трав'яний щільнодернинний багаторічник 50-100 см заввишки. Квітконосні стебла під вузлами опушені дрібними волосками з 0,1-0,2 мм завдовжки, під волоттю коротко щетинисто-опушені. Листки безплідних пагонів щетиноподібні, щільно згорнуті: у var. majalis - зсередини голі, по жилках дещо шорсткі від шипиків, закручена частина остюка гладенька; у var. setulosissima - зсередини коротко-густоволосисті, закручена частина остюка щетиниста. Волоть з 5-9 колосками, її вісь негусто щетинисто-волосиста. Нижня квіткова луска 18,5-21,5 мм завдовжки, крайові смужки волосків на ній доходять до основи остюка. Остюк 30-39 см завдовжки. Перо 6-8 мм завширшки. Цвіте у травні. Плодоносить у червні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідно вивчити поширення виду в Україні, створити заповідний об'єкт в локалітеті виду, постійно контролювати стан популяцій. Заборонено знищення екотопу (терасування, заліснення схилів), надмірний випас.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, кормове, ґрунтозахисне.

Основні джерела інформації:

Клоков, Осьічнюк, 1976; Цвелев, 1986; ЧКУ, 1996.

Автор:

Л.І. Крицька

Фото, малюнок:

І.В. Маханьков