l1

prevnext

Пшениця дика однозернянка

Triticum boeoticum Boiss.

Червона книга України Пшениця дика однозернянкаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Тонконогові (Злакові). Poaceae (Gramineae)

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Наукове значення:

Сх.-средземноморсько-передньоазійський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Кавказ, Балканський п-ов, Передня Азія. В Україні - в Степовому та Передгірному Криму, на Керченському п-ві. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Відомі популяції в околицях мм. Феодосії, Судака, Белогорська і Бахчисарая; сіл і селищ Байдарської долини, Балаклави та м. Севастополя. У місцях зростання популяції чисельні, нараховують сотні тисяч і мільйони екземплярів. Проте, спостерігаються істотні коливання чисельності популяцій виду і в певний період вид вважався зниклим з регіону.

Причини зміни чисельності:

Вузька екологічна амплітуда, залежність відновлення від кліматичних чинників; особливості господарювання - забудова околиць, земляні роботи.

Умови місцезростання:

Існує два припущення про генезис і природу популяцій виду в Криму: 1) природний елемент петрофітних степів, приурочений до вторинних остепнених лук та пухнастодубових рідколісь; 2) вид заносний або здичавілий, приурочений до напіврудеральних середовищ антропогенних агроландшафтів. Специфіка умов зростання свідчить на користь другого припущення. Трапляється на досить різних по сухості субстратах природного і культурного походження, що відносяться до ефемерних угруповань - саваноїдів. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Терофіт. Однорічна (озимий ефемер) на-піврозеткова трав'яна рослина 25-130 см заввишки. Характерна ознака - волосисті вузли на стеблі. Початок вегетації (поява сходів) - після перших дощів у вересні, триває всю осінь і закінчується в червні-липні. Колос: 4-12 см, остюк - до 7 см завдовжки. Колоски двоквіткові. Кількість зернівок від 20 до 60 на один колос. Цвіте з кінця травня до середини червня. Плодоносить в липні-серпні. Розмножується насінням. Схожість насіння досить висока, до 100%.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідно вивчати вид як в природних умовах: моніторинг динаміки і чисельності популяцій, так і в умовах культивування. Заборонено знищення умов існування: забудова, заліснення територій.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Інтродукований в 2001 році в Никітській ботанічний сад - ННЦ УААН.

Господарське та комерційне значення:

Кормове. Важливий селекційно-генетичний матеріал, вважається одним з предків культурних пшениць.

Основні джерела інформації:

Исиков, Гелюта, Попкова и др., 2005; Маслова, Крайнюк, 1989; Никифоров, Корженевский, Волошин, 2004.

Автор:

А.Р. Нікіфоров, В.В. Корженевский

Фото, малюнок:

В.П. Гелюта