l1

prevnext

Мітлиця скельна

Agrostis rupestris All.

Червона книга України Мітлиця скельнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Тонконогові (Злакові). Poaceae (Gramineae)

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Рідкісний, реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Альпійський вид, поширений в горах Атласу, Корсики, у Центральній Іспанії, Піренеях, Апеннінах, Балканах, Альпах, Судетах, Карпатах, Центральній Трансильванії. В Україні трапляється у Карпатах: альпійський пояс Чорногори. Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Утворює малочисельні ізольовані популяції (г. Піп Іван, г. Дземброня, г. Пожижевська), представлені малими (площа до 10 м2) фрагментами з незначною чисельністю особин, які віддалені між собою.

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда, лімітована різними природними (зміна фітоцено-тичних умов) і антропогенними (випасання худоби, витоптування) чинниками.

Умови місцезростання:

Росте у складі низькотравних біловусових пус-тошних лук (кл. Calluno-Ulicetea союз Nardion) і на невапнякових скелях на легких, слабкогумусованих супіскових ґрунтах, представник угруповань союзу Caricion curvulae. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна щільно-дернинна сірувато-зелена рослина. Стебла прямостоячі або висхідні, (5)10-30 см заввишки, голі, гладенькі, з 2(3) вузлами, при основі з численними вегетативними пагонами. Піхви листків голі, гладенькі. Листки вузь-колінійні, голі, гладенькі, нещільно щетиноподібно згорнуті. Язички до 1 мм завдовжки, довгасті, злегка асиметричні, з округлою або тупою верхівкою та з розірваним краєм. Суцвіття нещільне, з 15-35 колосками, у нижній частині з хвилястою зігнутою віссю та боковими гілочками, які несуть по (1)2-3 колоски до 3 мм завдовжки. Колоскові луски бурувато-фіолетові, довгасто-ланцетні, без помітних бічних жилок, на спинці з шипиками. Нижня квіткова луска бліда або трохи забарвлена, з двома бічними жилками та кілем, який в ділянці нижньої третини луски переходить у колінчастий, закручений у нижній частині остюк, який у півтора рази перевищує луску. Верхні квіткові луски малопомітні. Цвіте в липні-серпні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в Карпатському БЗ та Карпатському НПП. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено збирання рослин, випасання, порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Кормове, декоративне.

Основні джерела інформації:

Верніченко, 1966; Злаки Украиньї, 1977.

Автор:

І.М. Данилик

Фото, малюнок:

Т.В. Степаненко