l1

prevnext

Костриця різнолиста

Festuca heterophylla Lam.

Червона книга України Костриця різнолистаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Тонконогові (Злакові). Poaceae (Gramineae)

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Реліктовий вид на пн.-сх. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Атлантична та Середня Європа: від пд. Англії та Польщі на пд. до пн.-зх. Іспанії та Греції; Кавказ, Середземномор'я, Мала Азія. В Україні дуже рідко в нижній лісовій смузі Карпат і, частіше, на Подільській височині (Розточчя, Кременецькі гори, Опілля, Покуття, Товтро-вий кряж, Придністров'я). Адм. регіони: Лв, Ів, Тр, Хм.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції малочисленні (30-100 особин) на малих площах. Кількість їх зменшилася за останнє століття майже вдвічі. Найчисельні-шими є популяції у Тернопільській (г. Голиця Бережанського р-ну й г. Маслятин, Кременецького р-ну) та Львівській обл. (с. Підтем-не Пустомитівського р-ну). Більшість інших популяцій є критично малочисельними й знаходяться під загрозою вимирання.

Причини зміни чисельності:

Зміни структури рослинного покриву в результаті господарської діяльності, зокрема істотне зменшення площ дубових лісів, заміна корінних лісів одновіковими монокультурами, урбанізація.

Умови місцезростання:

Найчастіше у дубових, дубово-букових і дубово-грабових лісах, рідше у букових та похідних дубово-соснових, березових, липовограбових і грабових лісах (кл. Querco-Fagetea, порядки Quercetalia pubescenti-petraeae, Fagetalia sylvaticae), на світло-сірих та сірих ґрунтах, багатих карбонатами, що утворилися на лесах, або продуктах вивітрювання вапнякових порід. Оптимальними є екотонні угруповання узлісь (кл. Trifolio-Geranietea) і чагарникових заростей (кл. Rhamno-Prunetea). Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічний нещільнодернин-ний злак 60-120 см заввишки. Листки зелені, волосоподібні, щільно згорнені, 0,4-0,5 мм діаметром, ззовні голі або слабо шорсткі; листки генеративних пагонів плоскі, 2,5-4 мм завширшки, ззовні голі, на внутрішній поверхні інтенсивно опушені. Волоть 10-13 м завдовжки, колоски 6-8 мм, 3-5-квіткові; нижня квіткова луска гостроланцетоподібна, гола або слабо шорстка зверху; ость 2,8-4 мм завдовжки; колоскові луски гострі ланцетоподібні; зав'язь на верхівці опушена поодинокими волосками. Цвіте в червні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється на території ПЗ "Медобори" (філіал "Кременецькі гори") та заказника "Гора Голиця" (Тернопільська обл.). Необхідний пошук популяцій, створення природоохоронних об'єктів. Заборонено культивування інтроду-кованих порід, штучне заліснення схилів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Беднарська, 2003; Беднарська, Кагало, 2005; Злаки Украиньї, 1977; Markgraf-Dannenberg, 1980.

Автор:

О.О. Кагало, І.О. Беднарська

Фото, малюнок:

О.О. Кагало