Костриця різнолиста
Festuca heterophylla Lam.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Однодольні. Liliopsida |
Тонконогові (Злакові). Poaceae (Gramineae) |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Реліктовий вид на пн.-сх. межі поширення.Ареал виду та його поширення в Україні:
Атлантична та Середня Європа: від пд. Англії та Польщі на пд. до пн.-зх. Іспанії та Греції; Кавказ, Середземномор'я, Мала Азія. В Україні дуже рідко в нижній лісовій смузі Карпат і, частіше, на Подільській височині (Розточчя, Кременецькі гори, Опілля, Покуття, Товтро-вий кряж, Придністров'я). Адм. регіони: Лв, Ів, Тр, Хм.
Чисельність та структура популяцій:
Популяції малочисленні (30-100 особин) на малих площах. Кількість їх зменшилася за останнє століття майже вдвічі. Найчисельні-шими є популяції у Тернопільській (г. Голиця Бережанського р-ну й г. Маслятин, Кременецького р-ну) та Львівській обл. (с. Підтем-не Пустомитівського р-ну). Більшість інших популяцій є критично малочисельними й знаходяться під загрозою вимирання.
Причини зміни чисельності:
Зміни структури рослинного покриву в результаті господарської діяльності, зокрема істотне зменшення площ дубових лісів, заміна корінних лісів одновіковими монокультурами, урбанізація.
Умови місцезростання:
Найчастіше у дубових, дубово-букових і дубово-грабових лісах, рідше у букових та похідних дубово-соснових, березових, липовограбових і грабових лісах (кл. Querco-Fagetea, порядки Quercetalia pubescenti-petraeae, Fagetalia sylvaticae), на світло-сірих та сірих ґрунтах, багатих карбонатами, що утворилися на лесах, або продуктах вивітрювання вапнякових порід. Оптимальними є екотонні угруповання узлісь (кл. Trifolio-Geranietea) і чагарникових заростей (кл. Rhamno-Prunetea). Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Багаторічний нещільнодернин-ний злак 60-120 см заввишки. Листки зелені, волосоподібні, щільно згорнені, 0,4-0,5 мм діаметром, ззовні голі або слабо шорсткі; листки генеративних пагонів плоскі, 2,5-4 мм завширшки, ззовні голі, на внутрішній поверхні інтенсивно опушені. Волоть 10-13 м завдовжки, колоски 6-8 мм, 3-5-квіткові; нижня квіткова луска гостроланцетоподібна, гола або слабо шорстка зверху; ость 2,8-4 мм завдовжки; колоскові луски гострі ланцетоподібні; зав'язь на верхівці опушена поодинокими волосками. Цвіте в червні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням і вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняється на території ПЗ "Медобори" (філіал "Кременецькі гори") та заказника "Гора Голиця" (Тернопільська обл.). Необхідний пошук популяцій, створення природоохоронних об'єктів. Заборонено культивування інтроду-кованих порід, штучне заліснення схилів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне
Основні джерела інформації:
Беднарська, 2003; Беднарська, Кагало, 2005; Злаки Украиньї, 1977; Markgraf-Dannenberg, 1980.
Автор:
О.О. Кагало, І.О. Беднарська
Фото, малюнок:
О.О. Кагало