Зеленоплідниця фіолетова
Bellardiochloa violacea (Bellardi) Chiov.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Однодольні. Liliopsida |
Тонконогові (Злакові). Poaceae (Gramineae) |
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Наукове значення:
Пд.-середньоєвропейський високогірний (субальпійський) вид на пн.-сх. межі ареалу.Ареал виду та його поширення в Україні:
У горах Середньої Європи і Середземномор'я: Піренеї, Альпи, Апенніни, Балкани, Карпати. В Україні - на Чорногорі (г. Шешул, Говерла, Туркул, Козли, Ребра, Шпиці, Бребе-нескул, Піп Іван), Чивчинах (г. Чивчин, Бал-тагур), Свидовці (г. Драгобрат, Герешаска) і Мармароських горах. Адм. регіони: Ів, Зк.
Чисельність та структура популяцій:
Ізольовані локальні популяції малі, чисельністю у декілька десятків або сотень особин. Вікова структура популяцій часто неповночленна. Самопідтримання забезпечується насіннєвим розмноженням у поєднанні з повільним вегетативним розростанням і тривалим онтогенезом.
Причини зміни чисельності:
Стенотопність виду. Популяції скорочуються в процесі первинних і вторинних сукцесій та випадкових ендогенних змін внаслідок низької чисельності особин і малої площі оселищ. Загрозу становлять надмірні рекреаційні навантаження.
Умови місцезростання:
Субальпійський і альпійський пояси (15002000 м н.р.м.) на скелях і відслоненнях порід, слабозадернованих лучних ділянках стрімких схилів здебільшого сх. і пд.-сх. експозицій на свіжих слабокислих і нейтральних ґрунтах, сформованих на пісковиках або породах з невисоким вмістом карбонатів. В угрупованнях петрофільного ряду з розрідженим травосто-ем в асоціаціях Achilleo schurii-Dryadetum (кл. Carici rupestris-Kobresietea bellardii) та Saxifrago-Festucetum versicoloris (кл. Elyno-Seslerietea). Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна щільно-дернинна рослина 20-60 см заввишки. Утворює дуже густі дернини без повзучих пагонів. Листки щетиноподібно-згорнуті, 0,3-0,8 мм діаметром, жорсткі, з довгим язичком. Волоть розлога, з шорсткуватими гілочками. Колоски 3-4 (6)-квіткові, зелено-фіолетові. Нижня квіткова луска з 5 малопомітними жилками, остеподібним закінченням або коротким остюком, при основі з жорсткими волосками. Колоскові луски шкірясто-плівчаті, ланцетно-яйцеподібні, з 1-3 жилками. Цвіте у липні. Плодоносить у серпні-вересні.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняється в Карпатському НПП і Карпатському БЗ. Необхідно створити нові охоронні території (на г. Герешаска і Бребенескул). Доцільно проводити моніторинг популяцій. Заборонено збирання рослин, порушення умов екотопів виду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Протиерозійне, ґрунтотвірне.
Основні джерела інформації:
Малиновський, Крічфалушій, 2002; Малиновський, Царик, Кияк, Нестерук, 2002; Прокудин, Вовк, Петрова и др., 1977; Чопик, 1976.
Автор:
В.Г. Кияк
Фото, малюнок:
О.О. Кагало