l1

prevnext

Ковила каменелюбна

Stipa lithophila P.Smirn.

Червона книга України Ковила каменелюбнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Тонконогові (Злакові). Poaceae (Gramineae)

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Наукове значення:

Ендемік, що генезисно пов'язаний з середземноморськими видами.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Гірський Крим, рідко спускається на Пд. берег. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Фрагментарно або невеликими, в кілька га ділянками. Едифікатор своєрідних розріджених угруповань, що утворюють окремі куртини і не мають суцільної зімкнутості. Часто зростає групками на виходах скель чи неширокими смугами вздовж обривів. В межах локальних популяцій аспектує.

Причини зміни чисельності:

У минулому випасання худоби, слабка конкурентна здатність та стенотопність виду.

Умови місцезростання:

У гірських степах, томілярах, виходах скель, які формуються на виходах верхньоюрських вапняків, що оголюються або накопичують дерново-карбонатний ґрунт в тріщинах. В угрупованнях союзу Carici humilis-Androsacion (кл. Festuco-Brometea), порядкуAlysso-Sedetalia, рідше у хвойних лісах та рідколіссях (кл. Erico- Pinetea). Ксерофіт. Об-лігатний карбонатофіл.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 40-50 см заввишки. Коренева система густомичкувата. Утворює щільні дернини (діаметром до 20 см). Стебла - соломини, на яких розташовуються по 3-4 листки, а останні концентруються біля основи стебла в розетці. Листки щетиноподібні, згорнуті, іноді пласкі, 30-40 см завдовжки та 3-7 мм завширшки. Волоть розлога. Остюки біло-пірчасті, завдовжки 20-25 см. Цвіте у травні-червні, плодоносить у липні. Розмножується вегетативно та насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Європейського червоного списку. Охороняється в Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому та Кримському ПЗ, заказниках загальнодержавного значення "Байдарський", "Мис Айя", "Новий Світ", пам'ятках природи загальнодержавного значення "Ак-Кая", "Демерджі", "Гора Кішка". Слід провести картування та дослідження структури популяцій, організувати моніторинг з метою оцінки сукцесійних змін в угрупованнях та впливу різних лімітуючих факторів. Заборонено порушення умов місць зростання, забудова територій, заліснення, терасування схилів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, ґрунтотвірне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Дідух, 1978; Шеляг-Сосонко, Дидух, 1978, 1980; ЧКУ, 1996.

Автор:

Я.П. Дідух

Фото, малюнок:

Я.П. Дідух, В.П. Ісіков