l1

prevnext

Мітлиця альпійська

Agrostis alpina Scop.

Червона книга України Мітлиця альпійськаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Тонконогові (Злакові). Poaceae (Gramineae)

Природоохоронний статус виду:

Недостатньо відомий

Наукове значення:

Рідкісний реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Альпійський вид, поширений в Атлаських горах, Центральній Іспанії, Піренеях, Апеннінах, Альпах, Судетах, Карпатах. В Україні трапляється у альпійському поясі пд.-сх. частини Карпат. Адм. регіон: Ів.

Чисельність та структура популяцій:

Єдина відома за зборами Й. Мондальського (гербарій LWS) популяція (хребет Чорногора, ур. Кізі Улоги) потребує повторного виявлення й вивчення. Популяційні параметри невідомі.

Причини зміни чисельності:

Вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, що лімітується природними (зміна фі-тоценотичних умов) і антропогенними (випасання худоби, витоптування) факторами.

Умови місцезростання:

Росте на скелях і осипищах альпійського поясу, в угрупованнях союзу Poion alpinae. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гємікриптофіт. Багаторічна трав'яна щільно-дернинна рослина. Стебла прямостоячі або висхідні, 10-30 см заввишки, голі, гладенькі, з 2(3) вузлами, з яких верхній не вище нижньої чверті довжини стебла, при основі з численними вегетативними пагонами. Піхви листків голі, гладенькі. Листки вузьколіній-ні, уздовж складені, з обох боків шорсткі, у розгорнутому стані до 1 мм завширшки та 4-10 см завдовжки. Язички дрібнозубчасті по краях, 1,5-3,5 мм завдовжки. Волоть (4)5-6 см завдовжки, після цвітіння стиснута, злегка поникла, гілочки суцвіття по 2-3 у вузлах, тонкі, шорсткі. Колоски золотисто-фіолетові. Нижня квіткова луска близько 2,8-3,2 мм завдовжки, з 4 бічними жилками, шорстка, з колінчасто зігнутим остюком, який майже в два рази перевищує луску. Верхня квіткова луска тонкоплівчаста, прилягає до зав'язі, дорівнює половині нижньої квіткової луски. Цвіте в липні-серпні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Територія відноситься до Карпатського НПП. Необхідно виявити і контролювати стан популяції. Заборонено збирання рослин, випасання, порушення умов виростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Кормове

Основні джерела інформації:

Вовк, 1964; Злаки Украинь, 1977.

Автор:

І.М. Данилик

Фото, малюнок:

І.В. Маханьков