l1

prevnext

Костриця гірська

Festuca drymeja Mert. et W.D.J.Koch.

Червона книга України Костриця гірськаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Тонконогові (Злакові). Poaceae (Gramineae)

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Реліктовий вид на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Центральна й Сх. Європа, Кавказ, Балкансь-кий п-ів, Середземномор'я та Мала Азія. В Україні - у Сх. Бескидах ("Стужиця", "Ско-лівські Бескиди"), басейни потоків Білий та Кузій у Мармароському кристалічному масиві, Свидовець, Чорногора, Вулканічні Карпати та Закарпатське передгір'я. Адм. регіони: Лв, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції лінійного типу, які можуть тягнутися (з розривами) на декілька кілометрів. Рослини трапляються спорадично у вигляді невеликих скупчень.

Причини зміни чисельності:

Руйнування екотопів, вирубування лісів, зміни видового складу деревних порід-домінантів унаслідок створення лісових культур.

Умови місцезростання:

Вид характерний для лісового та субальпійського поясів гір. У Карпатах росте в середній лісовій смузі, переважно в широколистяних (букових) та мішаних ялиново-букових лісах, рідше трапляється в дубових і хвойних лісах кл. Querco-Fagetea, союз Fagion; кл. Vaccinio-Piceetea, союз Vaccinio-Piceenion, асоціація Querco- Piceetum. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічний кореневищний нещільнодернинний злак 70-100 см заввишки. Листки плоскі, широкі. Волоть розлога, 10-20 см завдовжки; колоски 6-8 мм завдовжки, 2-4-квіткові; нижня квіткова луска 4-5 мм завдовжки, безоста, або з остеподібним загостренням до 0,2 мм, гола. Цвіте у червні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в Карпатському БЗ (відділення "Чорна Гора", в околицях м. Виноградово, Угольському та Мармароському масивах), на території Ужанського НПП (масив "Сту-жиця"). Є неперевірені вказівки про знаходження виду на території НПП "Сколівські Бескиди". Заборонено суцільні рубки лісів та формування лісових культур з інтродуко-ваних видів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Беднарська, 2001, 2003; Злаки Украинь, 1977; Стойко та ін., 1998; Markgraf-Dannenberg, 1980;

Автор:

О.О. Кагало, І.О. Беднарська

Фото, малюнок:

О.О. Кагало