l1

prevnext

Дельфіній яскраво-червоний

Delphinium puniceum Pall.

Червона книга України Дельфіній яскраво-червонийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Жовтецеві. Ranunculaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Понтичний вид на зх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Сх. європейсько-зх. казахстанський ареал: спорадично у Пн. Приазов'ї, на Донецькому кряжі, Нижньому Дону та Нижній Волзі, у Пе-редкавказзі та в Зх. Казахстані. В Україні - центральна частина Донецького кряжу, басейн р. Кальміус та Грузький Єланчик. Адм. регіони: Дц, Лг.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції представлені невеликими групами. Біля Старобешево локальна популяція займає площу 10 м2 і налічує близько 50 особин, її віковий спектр нормального типу завдяки регулярному насіннєвому відновленню. У відділенні "Хомутовський степ" Українського степового ПЗ виявлено дві куртини, площа яких близько 100 м2, чисельність не більше 2-3 сотень особин.

Причини зміни чисельності:

Природно-історична рідкісність, порушення природних екотопів внаслідок господарського освоєння територій, надмірне випасання худоби.

Умови місцезростання:

Чагарникові степи, степові кам'янисті схили та зарості степових чагарників. Сухуваті збагачені солями та поживними речовинами чорноземи. У складі угруповань кл. Festuco-Brometea та Rhamno-Prunetea. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Криптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 30-100 см заввишки з прямостоячими густо короткоопушеними стеблами. Листки великі, на довгих черешках, пальчастороз-січені. Квітки темно-пурпурові, широко відкриті, утворюють на верхівці стебла одну (рідше кілька) густу китицю. Цвіте у червні-липні, плодоносить у липні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у відділеннях "Хомутовський степ" (Український степовий ПЗ) та "Про-вальський степ" (Луганський ПЗ). Необхідно створити заказник біля смт. Старобешево. Рекомендується виявити всі місцезнаходження та взяти їх під охорону, контролювати стан популяцій та вирощувати у ботанічних садах. Заборонено збирання та заготівлю рослин, порушення умов місцезростань, зокрема, терасування схилів, лісорозведення та випасання худоби.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують у Донецькому ботанічному саду НАН України.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне; отруйний.

Основні джерела інформації:

Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Екофлора України, 2004; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Остапко, 2001; Рідкісні й зникаючі рослини Луганської області, 2003; Флора УРСР, 1953; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.М. Остапко

Фото, малюнок:

В.П. Гелюта