Дельфіній яскраво-червоний
Delphinium puniceum Pall.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Жовтецеві. Ranunculaceae |
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Наукове значення:
Понтичний вид на зх. межі ареалу.Ареал виду та його поширення в Україні:
Сх. європейсько-зх. казахстанський ареал: спорадично у Пн. Приазов'ї, на Донецькому кряжі, Нижньому Дону та Нижній Волзі, у Пе-редкавказзі та в Зх. Казахстані. В Україні - центральна частина Донецького кряжу, басейн р. Кальміус та Грузький Єланчик. Адм. регіони: Дц, Лг.
Чисельність та структура популяцій:
Популяції представлені невеликими групами. Біля Старобешево локальна популяція займає площу 10 м2 і налічує близько 50 особин, її віковий спектр нормального типу завдяки регулярному насіннєвому відновленню. У відділенні "Хомутовський степ" Українського степового ПЗ виявлено дві куртини, площа яких близько 100 м2, чисельність не більше 2-3 сотень особин.
Причини зміни чисельності:
Природно-історична рідкісність, порушення природних екотопів внаслідок господарського освоєння територій, надмірне випасання худоби.
Умови місцезростання:
Чагарникові степи, степові кам'янисті схили та зарості степових чагарників. Сухуваті збагачені солями та поживними речовинами чорноземи. У складі угруповань кл. Festuco-Brometea та Rhamno-Prunetea. Мезоксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Криптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 30-100 см заввишки з прямостоячими густо короткоопушеними стеблами. Листки великі, на довгих черешках, пальчастороз-січені. Квітки темно-пурпурові, широко відкриті, утворюють на верхівці стебла одну (рідше кілька) густу китицю. Цвіте у червні-липні, плодоносить у липні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняють у відділеннях "Хомутовський степ" (Український степовий ПЗ) та "Про-вальський степ" (Луганський ПЗ). Необхідно створити заказник біля смт. Старобешево. Рекомендується виявити всі місцезнаходження та взяти їх під охорону, контролювати стан популяцій та вирощувати у ботанічних садах. Заборонено збирання та заготівлю рослин, порушення умов місцезростань, зокрема, терасування схилів, лісорозведення та випасання худоби.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Вирощують у Донецькому ботанічному саду НАН України.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне; отруйний.
Основні джерела інформації:
Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Екофлора України, 2004; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Остапко, 2001; Рідкісні й зникаючі рослини Луганської області, 2003; Флора УРСР, 1953; ЧКУ, 1996.
Автор:
В.М. Остапко
Фото, малюнок:
В.П. Гелюта