l1

prevnext

Кендир венеційський

Trachomitum venetum (L.) Woodson s.l.

Червона книга України Кендир венеційськийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Барвінкові. Apocynaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Рідкісний диз'юнктивно ареальний вид, в Україні - три підвиди.

Ареал виду та його поширення в Україні:

К. сарматський: приморські регіони України, Болгарії, Туреччини, Росії та Закавказзя; к. кримський та к. Русанова - локальні ендеміки. В Україні - к. сарматський: узбережжя Чорного та Азовського морів. Адм. регіони: Од, Мк, Хс, Дц, Кр. К. кримський: мис Іллі та бухта Тиха. Адм. регіон: Кр. К. Русанова: о-в Джарилгач. Адм. регіон: Хс.

Чисельність та структура популяцій:

Трапляються дуже рідко. Популяції лінійного типу, з окремих густих куртин. К. кримський формує зарості близько 1 км з 20-30 раметів (приблизно 1000 пагонів).

Причини зміни чисельності:

Низька здатність до насіннєвого розмноження, морська абразія, рекреація і забудова.

Умови місцезростання:

Середньозаплавні рівнинні ділянки у гирлах річок, балок, морські пляжі з гальки і піску, глинисті береги. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. К. сарматський: багаторічна кореневищна трав'яна рослина 0,5-1,2 м заввишки. Листки супротивні, темно-зелені, вузькояйце-подібні до ланцетних, із закругленою основою і гострокінцевою верхівкою. Суцвіття верхівкова волоть. Віночок рожево-бузковий, дзвоникуватий, з 5 долями. Чашечка зрослолисточкова, п'ятироздільна. Плід лінійна листянка. Цвіте в липні-серпні; плодоносить у вересні. Розмножується насінням та кореневищем. К. кримський відрізняється світло-зеленими листками, вузько еліптичними, з клиноподібною основою і гострокінцевою верхівкою. К. Русанова має темнозелені, з червонуватим відтінком, яйцеподібні, з заокругленою основою та тупою верхівкою, листки.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

К.са рматськи й охороняється вДунайськомута ЧорноморськомуБЗ,взаказнику"Новий Світ"; к. Русанова - у заказнику "Джарилгацький". К. кримський внесений до Європейського червоного списку, не охороняється, тому слід організувати заказник на мисі Іллі та в бухті Тихій. Заборонено збирання рослин, порушення умов зростання, забудова.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Є відомості про спроби культивування.

Господарське та комерційне значення:

Протиерозійне, декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Биоразнообразие Джарьлгача, 2000; Бойко, По-дгайній, 2002; Дубьна, Шеляг-Сосонко, Ена Ан. В., 2001; Ена Ан. В., Свирин, 2008; Ена Ан. В., Терещенко, 1997; 1989; Yena, Moysienko, 2007.

Автор:

А.В. Єна, І.І. Мойсієнко

Фото, малюнок:

І.І. Мойсієнко