l1

prevnext

Дельфіній високий

Delphinium elatum L.

Червона книга України Дельфіній високийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Жовтецеві. Ranunculaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Реліктовий вид, що має диз'юнктивний ареал.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Євразійський вид, диз'юнктивно поширений у Європі, Сибіру, Ср. Азії (гори), на пн. Монголії. В Україні - Карпати: масив Боржава (підніжжя г. Великий Верх, на нижній терасі р. Оси), Мармароські Альпи (г. Берлєбашка), Ґорґани (околиці с. Синевир Міжгірського р-ну Закарпатської обл.), Чивчини (на вершинах гг. Фатія Банулуї, Гнєтєса, Прелуки, Чивчинаж, Чивчин, Будичевська). Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Сучасний стан популяцій на Закарпатті невідомий. Популяції у Чивчинах малочисельні. Зокрема, на г. Гнєтєсі виявлено близько 60 різновікових особин, на Прелуках - біля 40, на гг. Чивчинажі та Будичевській - від 20 до 30 екземплярів.

Причини зміни чисельності:

Найбільше потерпає від випасаня худоби, а також від суцільних рубок лісу. Слабким є і природне відновлення.

Умови місцезростання:

Екологічна амплітуда виду досить широка. Росте у гірськолісовому та субальпійському поясах в діапазоні висот 800-1600 м н. р. м. На Закарпатті виявлений в поясі букових лісів серед високотрав'я на березі потоку. У Чивчинах трапляється у зріджених ялинових лісах, на узліссях та високогірних луках, що сформувались на вологих, гумусних, збагачених карбонатами ґрунтах (порядки Adenostyletalia та Calamagrostietalia villosae). Відмічений також серед відслонень вапнякових порід, на щебенистих мілких ґрунтах у складі угруповань союзу Festuco saxatilis-Seslerion bielzii. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 80-150 см заввишки. Стебло прямостояче, порожнисте. Листки чергові 5-7, великі за розміром, пальчастороздільні, з довгими черешками. Квітки зигоморфні, блакитно-фіолетові, зібрані в китицю. Плід листянка. Цвіте в червні-серпні. Плодоносить у липні-вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у заказнику загальнодержавного значення "Росішний" (Закарпатська обл.) та ландшафтному заказнику місцевого значення "Чивчино-Гринявський" (Івано-Франківська обл.). Необхідно взяти під охорону місцезростання на гг. Чивчинаж та Бу-дичевська, контролювати стан популяцій. Заборонено проведення суцільних рубок лісу в місцях зростання виду, випасання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Культивують у ботанічних садах.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, отруйне.

Основні джерела інформації:

Екофлора України, 2004; Крічфалушій, 1999; Мали-новський, 1962; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976; Pawtowski, Walas, 1949; Zapatowicz, 1889.

Автор:

І І Чорней

Фото, малюнок:

В.В. Буджак