Водяний жовтець плаваючий
Batrachium fluitans (Lam.) Wimm.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Жовтецеві. Ranunculaceae |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Атлантично-сердньоєвропейський вид на сх. межі ареалу.Ареал виду та його поширення в Україні:
Скандинавія (пд. Швеція), пн. Атлантичної Європи, Середня Європа. В Україні - Центральне Полісся (Житомирська обл.). У "Флорі УРСР" наведений помилковий опис виду, синоніміка та поширення в Україні. В "Определителе вьісших растений" вид безпідставно, без жодного гербарного зразка з України, наведений для Карпат та Полісся. Адм. регіон: Жт.
Чисельність та структура популяцій:
У Центральному Поліссі у р. Жерев домінує та співдомінує на ділянці русла біля 1,5 км завдовжки, популяція тут повночленна, рослини добре цвітуть і плодоносять.
Причини зміни чисельності:
Осушувальна меліорація та каналізація русел річок, зміна їхнього гідрологічного та гідрохімічного режиму.
Умови місцезростання:
Мілководні ділянки річок (глибиною до 1,3 м) з піщано-галечниковим дном та швидкою течією (2-3 м/сек). Входить до складу союзу Batrachion fluiantis, є домінантом асоціації Batrachietum fluitantis. Гідрофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Аерогідатофіт. Багаторічна трав'яна, водна рослина, яка вкорінюється на кам'янистих субстратах. Стебла та листя занурені біля поверхні води. Стебла довгі, 50-300 см завдовжки, розгалужені. Листки довгі, сидячі, розсічені на ниткоподібні частки, 9-16 см завдовжки. Витягнуті з води, частки листа спадаються. Квітконоси 2-4 см завдовжки, несуть по одній квітці. Квітка 1,2-1,7 см діаметром, пелюстки білі, біля основи з жовтою плямою. Квітколоже голе або майже голе. Цвіте у червні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Слід заповідати популяцію у Центральному Поліссі, контролювати її стан. Заборонено проведення гідромеліоративних та інженерних робіт у заплаві та на ділянці русла у місцезростанні виду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Середовищетвірне
Основні джерела інформації:
Определитель вьісших растений Украиньї, 1987; Орлов, 2005; Орлов, Сіренький, 2004; Флора УРСР, 1953
Автор:
О.О. Орлов, Д.М. Якушенко
Фото, малюнок:
Л.А. Савчук