Людвігія болотна
Ludwigia palustris (L.) Elliott
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Онагрові. Onagraceae |
Природоохоронний статус виду:
Зниклий
Наукове значення:
Дуже рідкісний центральноєвропейський вид на сх. межі ареалу.Ареал виду та його поширення в Україні:
Атлантична і Центральна Європа, Середземномор'я, Мала Азія, Іран, Пн. Америка, Пд. Африка. В Україні траплявся на Закарпатській низовині. Адм. регіон: Зк.
Чисельність та структура популяцій:
Популяції траплялися рідко і були малочи-сельними.
Причини зміни чисельності:
Слабка конкурентноздатність (займає майже незарослі мулисті субстрати). Потерпає від різкої зміни гідрологічного режиму водойм і боліт, насамперед внаслідок осушення.
Умови місцезростання:
Міководдя невеликих слабкопроточних водойм, торфово-мулисті ділянки навколо боліт. Росте у воді, але виступає над поверхнею. Індикатор ацидофільних водойм, піщаних, торфово-мулистих донних відкладів, ділянок, що характеризуються періодичним спадом води (Nanocyperion flavescentis). В Закарпатті в угрупованнях союзів Littorellion uniflorae, Elatini-Eleocharition ovatae, виступає як асектатор. Гідрофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Терофіт. Однорічна трав'яна рослина із сланким висхідним стеблом, 10-50 см заввишки, із коренями, що відходять від вузлів та занурені у воду. Кореневище ниткоподібне, плагіотропне. Стебло чотиригранне, часто виступає над поверхнею води, листки супротивні, блискучі, блідо-зелені, нерідко з червонуватим відтінком. Квітки поодинокі у пазухах листків, майже сидячі, з двома приквітками. Пелюстки відсутні. Чашолистків, що залишаються при плодах, чотири. Плід чотиригніздна багатонасінна коробочка. Насінини гладенькі, блискучі. Цвіте в травні-серпні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується вегетативно та насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Слід продовжити пошуки рослини в урочищі Чорний Мочар на Закарпатті, з метою виявлення вцілілих місцезнаходжень та встановлення режиму охорони. Потребує культивування в ботанічних садах і репатриації в природі. Заборонено порушення умов зростання, меліорацію на прилеглих територіях.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Вирощують у ботанічному саду ім. О.В. Фо-міна Київського національного університету ім. Т. Шевченка.
Господарське та комерційне значення:
Ґрунтозакріплююче
Основні джерела інформації:
Андрієнко, 1996; Макрофитьі - индикаторьі из-менений природной средь, 1993; ЧКУ, 1996.
Автор:
Т.Л. Андрієнко, О.І. Прядко
Фото, малюнок:
А.Я. Дідух