l1

prevnext

Людвігія болотна

Ludwigia palustris (L.) Elliott

Червона книга України Людвігія болотнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Онагрові. Onagraceae

Природоохоронний статус виду:

Зниклий

Наукове значення:

Дуже рідкісний центральноєвропейський вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Атлантична і Центральна Європа, Середземномор'я, Мала Азія, Іран, Пн. Америка, Пд. Африка. В Україні траплявся на Закарпатській низовині. Адм. регіон: Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції траплялися рідко і були малочи-сельними.

Причини зміни чисельності:

Слабка конкурентноздатність (займає майже незарослі мулисті субстрати). Потерпає від різкої зміни гідрологічного режиму водойм і боліт, насамперед внаслідок осушення.

Умови місцезростання:

Міководдя невеликих слабкопроточних водойм, торфово-мулисті ділянки навколо боліт. Росте у воді, але виступає над поверхнею. Індикатор ацидофільних водойм, піщаних, торфово-мулистих донних відкладів, ділянок, що характеризуються періодичним спадом води (Nanocyperion flavescentis). В Закарпатті в угрупованнях союзів Littorellion uniflorae, Elatini-Eleocharition ovatae, виступає як асектатор. Гідрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Терофіт. Однорічна трав'яна рослина із сланким висхідним стеблом, 10-50 см заввишки, із коренями, що відходять від вузлів та занурені у воду. Кореневище ниткоподібне, плагіотропне. Стебло чотиригранне, часто виступає над поверхнею води, листки супротивні, блискучі, блідо-зелені, нерідко з червонуватим відтінком. Квітки поодинокі у пазухах листків, майже сидячі, з двома приквітками. Пелюстки відсутні. Чашолистків, що залишаються при плодах, чотири. Плід чотиригніздна багатонасінна коробочка. Насінини гладенькі, блискучі. Цвіте в травні-серпні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується вегетативно та насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Слід продовжити пошуки рослини в урочищі Чорний Мочар на Закарпатті, з метою виявлення вцілілих місцезнаходжень та встановлення режиму охорони. Потребує культивування в ботанічних садах і репатриації в природі. Заборонено порушення умов зростання, меліорацію на прилеглих територіях.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують у ботанічному саду ім. О.В. Фо-міна Київського національного університету ім. Т. Шевченка.

Господарське та комерційне значення:

Ґрунтозакріплююче

Основні джерела інформації:

Андрієнко, 1996; Макрофитьі - индикаторьі из-менений природной средь, 1993; ЧКУ, 1996.

Автор:

Т.Л. Андрієнко, О.І. Прядко

Фото, малюнок:

А.Я. Дідух