l1

prevnext

Дуб кошенільний (австрійський)

Quercus cerris L.

Червона книга України Дуб кошенільний (австрійський)Карта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Букові. Fagaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Сх.середземноморсько-пд.європейський диз'юнктивно поширений вид на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Поширений у Сх. Середземномор'ї, на пд. Середньої та у Пд. Європі, а також в Малій Азії. В Україні відоме єдине природне місцезростання на українсько-румунському кордоні у підніжжі пд. схилу Юлівських гір. Адм. регіон: Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Популяція з кількох десятків поодиноких дерев, що зростають у вигляді домішки до лісоутво-рюючої породи дуба скельного. Популяційні параметри не досліджені. Стан популяції невідомий.

Причини зміни чисельності:

Руйнування біотопів під час освоєння лісових площ у підніжжі пд. схилів вулканічних пагорбів під сади та виноградники, слабке природне відновлення та витіснення більш конкурентними породами, низька життєвість на пн. межі ареалу, відсутність екотопів відповідного типу.

Умови місцезростання:

Світла суха рівнинна діброва з дуба скельного (кл. Quercetea pubescenti-petraeae) на висоті біля 200 м н. р. м., сформована на глибоких багатих ґрунтах лесових та лесоподібних порід. Ксеро-мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Фанерофіт. Дерево 15-30 м заввишки. Стовбур часто покривлений, кора сіра, з поздовжніми широкими тріщинами. Гілки шершаві, однорічні опушені. Бруньки дрібні, в основі з кільцем ниткоподібних листочків. Листки чергові, на коротких черешках до 2,5 см завдовжки, видовжені, лопатеві, в основі заокруглені, шкірясті, зісподу та по жилках більш-менш опушені, 6-20 см завдовжки, з 4-7 парами лопатей та 7-10 парами жилок. Лопаті трикутні, довгасто-ланцетні, загострені. Прилистки шилоподібні, повстяні, не відпадають. Листки зберігаються до весни наступного року. Квітки одностатеві, чоловічі сережки рідкуваті, звислі, жіночі квітки поодинці чи по 2-5 у суцвітті, сидячі або на короткій спільній ніжці. Жолуді довгасті, до 3-4 см завдовжки та до 2 см завширшки на ніжці до 2 см, вкриті при основі мисочкою з шилоподібно-загостреними, відлеглими лусочками, до 1,5 см завдовжки, дозрівають на другий рік. Цвіте у травні-липні. Плодоносить у жовтні наступного року.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідно включити діброву, в якій зростає вид, до природно-заповідного фонду, забезпечити контроль стану популяції та проведення лісотехнічних заходів для сприяння природного поновлення виду та збільшення площі популяції. Заборонено рубки дерев дуба австрійського, освоєння територій під сади, виноградники.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Широко культивують в дендраріях, ботанічних садах по всій території України.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Кіш, Андрик, Мірутенко, 2006; Флора УРСР, 1952; ЧКУ, 1996; Magic, 2006; Pozgai, Horvathova, 1986; Trinajstic, 1974.

Автор:

Р.Я. Кіш, М.В. Шевера

Фото, малюнок:

А.В. Мигаль