l1

prevnext

Дельфіній Сергія

Delphinium sergii Wissjul.

Червона книга України Дельфіній СергіяКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Жовтецеві. Ranunculaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Сх. причорноморський ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Понтична провінція та Кавказ. В Україні - на Донецькому кряжі, поодиноко на Приазовсь-кій височині. Адм. регіони: Дц, Лг.

Чисельність та структура популяцій:

Характерні ізольовані популяції, але у сх. частині ареалу - звичайна рослина. Популяції у відділенні "Провальський степ" Луганського ПЗ та в заказнику "Грабова балка" малочисельні, але в доброму стані, в заказнику "Ліс на граніті" - на межі зникнення. Структура популяцій не досліджена.

Причини зміни чисельності:

Природньо-історична рідкісність. Антропогенні фактори (порушення екотопів, випасання худоби, розорювання, збирання рослин, рекреація).

Умови місцезростання:

Вид світлих лісів, узлісь, розріджених байрачних дібров, чагарників, вапнякових схилів. На кам'янистих виходах, збагачених карбонатами, екотонні угруповання лісу та степу кл. Rhamno-Prunetea та Trifolio-Geranietea. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Криптофіт. Багаторічна трав'яна ефемероїд-на рослина 40-100 см заввишки. Кореневище бульбоподібно потовщене. Стебло прямостояче, просте або розгалужене. Листки 5-7-пальчасторозсічені. Квітки яскраво-голубі (іноді білуваті), зібрані в просту або розгалужену китицю. Варіює за забарвленням квітки, опушенням, порізаністю листків. Цвіте у червні-липні. Плодоносить у серпні. Розмножується насінням і кореневими бульбами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у відділенні "Провальський степ" Луганського ПЗ, заказниках "Грабова балка", "Урочище Плоске", "Ліс на граніті" та ін. Необхідні контроль, дослідження та організація охорони популяцій, введення у культуру. Заборонено заготівлю рослин, порушення умов місцезростань (надмірне випасання худоби, випалювання, терасування схилів).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують у Донецькому ботанічному саду НАН України, де вид спонтанно поширюється у деревних насадженнях.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, отруйний.

Основні джерела інформації:

Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Екофлора України, 2004; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Кондра-тюк, Бурда, Чуприна, Хомяков, 1988; Остапко, 2001, 2005; Рідкісні й зникаючі рослини Луганської області, 2003; Флора УРСР, 1953; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.М. Остапко, Т.В. Зубцова

Фото, малюнок:

В.М. Остапко