l1

prevnext

Аконіт Бессера

Aconitum besserianum Andrz. ex Trautv.

Червона книга України Аконіт БессераКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Жовтецеві. Ranunculaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Подільський ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Гологори, Зх. Поділля (пд.), Покуття. Адм. регіони: Лв, Ів, Тр, Чц, Хм, Вн.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції локальні малочисельні, представлені окремими особинами або невеликими групами. Структура популяцій невідома.

Причини зміни чисельності:

Антропогенне навантаження (вирубування лісів), слабке насіннєве відновлення.

Умови місцезростання:

Дерново-карбонатні ґрунти (рендзини) у тінистих широколистяних дубово-грабових лісах за участю ясеня і явора (угруповання порядку Fagetalia sylvaticae кл. Querco-Fagetea), зрідка серед густих чагарників (угруповання кл. Rhamno-Prunetea), іноді в затінених карстових воронках, а також на галявинах і узліссях. Мезофіт, карбонатофіл.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 100-150 см заввишки. Стебло прямостояче або полегле, як і листки опушене. Прикореневі листки великі, довгочерешкові, пальчасторозсічені, утворюють напіврозетку; верхні стеблові - менші, майже сидячі. Квітки бруднувато-білі, зібрані у верхівкові китиці, нерідко в нижній частині розгалужені. Шолом конічний, тупий, 12-17 мм завдовжки, у верхній частині 4-5 мм завширшки, носик спрямований донизу. Бокові і нижні чашолистки округлі, 4-6 мм в діаметрі, опушені. Пелюстки 11-15 мм завдовжки, з кільцеподібно вигнутою шпоркою. Тичинки голі, нитки тичинок від середини крилоподібно розширені. Плід з 3-5 багатонасінних опушених листянок. Цвіте у червні-серпні; плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням, яке проростає протягом квітня - першої половини травня. Проростки розвиваються повільно, рослина зацвітає лише на 5-6 році.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідне створення заказників (на схилах правого берега р. Мурафа між с. Бандишівка та с. Грушка Могилів-Подільського р-ну Вінницької обл., на схилах р. Тарнава між сс. Сурженці, Княжполь, Гоцули Камянець-Подільського р-ну Хмельницької обл). Охороняють в заказниках "Княжпільський" і "Совий яр" Кам'янець- Подільського р-ну та "Кошарнинський" Городоцького р-ну Хмельницької обл., а також в ландшафтних заказниках "Бабинська стінка", "Василівський яр" та на території пам'ятки природи "Шишкові горби" Чернівецької обл. Заборонено викопування, зривання квітів, гербаризація, порушення місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують у Кам'янець-Подільському ботанічному саду.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське, отруйна.

Основні джерела інформації:

Екофлора України, 2004; Заверуха, 1985; Собко, 2005; ЧКУ, 1996.

Автор:

М.М. Федорончук, І.І. Чорней

Фото, малюнок:

Г.І. Оліяр