Аконіт Бессера
Aconitum besserianum Andrz. ex Trautv.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Жовтецеві. Ranunculaceae |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Подільський ендемік.Ареал виду та його поширення в Україні:
Гологори, Зх. Поділля (пд.), Покуття. Адм. регіони: Лв, Ів, Тр, Чц, Хм, Вн.
Чисельність та структура популяцій:
Популяції локальні малочисельні, представлені окремими особинами або невеликими групами. Структура популяцій невідома.
Причини зміни чисельності:
Антропогенне навантаження (вирубування лісів), слабке насіннєве відновлення.
Умови місцезростання:
Дерново-карбонатні ґрунти (рендзини) у тінистих широколистяних дубово-грабових лісах за участю ясеня і явора (угруповання порядку Fagetalia sylvaticae кл. Querco-Fagetea), зрідка серед густих чагарників (угруповання кл. Rhamno-Prunetea), іноді в затінених карстових воронках, а також на галявинах і узліссях. Мезофіт, карбонатофіл.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 100-150 см заввишки. Стебло прямостояче або полегле, як і листки опушене. Прикореневі листки великі, довгочерешкові, пальчасторозсічені, утворюють напіврозетку; верхні стеблові - менші, майже сидячі. Квітки бруднувато-білі, зібрані у верхівкові китиці, нерідко в нижній частині розгалужені. Шолом конічний, тупий, 12-17 мм завдовжки, у верхній частині 4-5 мм завширшки, носик спрямований донизу. Бокові і нижні чашолистки округлі, 4-6 мм в діаметрі, опушені. Пелюстки 11-15 мм завдовжки, з кільцеподібно вигнутою шпоркою. Тичинки голі, нитки тичинок від середини крилоподібно розширені. Плід з 3-5 багатонасінних опушених листянок. Цвіте у червні-серпні; плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням, яке проростає протягом квітня - першої половини травня. Проростки розвиваються повільно, рослина зацвітає лише на 5-6 році.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Необхідне створення заказників (на схилах правого берега р. Мурафа між с. Бандишівка та с. Грушка Могилів-Подільського р-ну Вінницької обл., на схилах р. Тарнава між сс. Сурженці, Княжполь, Гоцули Камянець-Подільського р-ну Хмельницької обл). Охороняють в заказниках "Княжпільський" і "Совий яр" Кам'янець- Подільського р-ну та "Кошарнинський" Городоцького р-ну Хмельницької обл., а також в ландшафтних заказниках "Бабинська стінка", "Василівський яр" та на території пам'ятки природи "Шишкові горби" Чернівецької обл. Заборонено викопування, зривання квітів, гербаризація, порушення місцезростань.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Вирощують у Кам'янець-Подільському ботанічному саду.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне, лікарське, отруйна.
Основні джерела інформації:
Екофлора України, 2004; Заверуха, 1985; Собко, 2005; ЧКУ, 1996.
Автор:
М.М. Федорончук, І.І. Чорней
Фото, малюнок:
Г.І. Оліяр