l1

prevnext

Орлики чорніючі

Aquilegia nigricans Baumg.

Червона книга України Орлики чорніючіКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Жовтецеві. Ranunculaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Високогірний вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Середньоєвропейський вид, поширений у високогір'ї Альп, Балкан, також у Пд. та Сх. Карпатах на території Румунії та України. В Україні - Свидовець (гг. Драгобрат, Гери-шаска), Мармарош (гг. Петрос, Нєнєска), Гор-ґани (г. Негровець) та Буковинські Карпати (верхів'я рр. Білого Черемошу та Сучави). Адм. регіони: Зк, Чц.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції ізольовані гірськими долинами рік. Більшість популяцій невеликі за розмірами (від 20 до 100 м2), але переважно з повночленними віковими спектрами, з ювенільними та імматурними рослинами. Чисельність - переважно 3-5 рослин на 1 м2, іноді особини поодинокі.

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда, обмеженість відповідних субстратів, господарська діяльність людини.

Умови місцезростання:

Верхня частина лісового та субальпійський пояс на висоті 900-1800 м н. р. м., на схилах різної експозиції, переважно на слабко задернованих ділянках, відслоненнях та оси-пищах, в асоціаціях Cystopteridetum fragilis й Saxifrago-Festucetum versicoloris (кл. Asplenietea trichomanis, Elyno-Seslerietea). Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з стрижневою кореневою системою, галузистим каудексом та напіврозетковими надземними пагонами. Стебла численні, улис-нені більш чи менш рівномірно, 20-40 см заввишки. Листки на довгих черешках, з двічі-трійчастими пластинками, листочки елліптичні, 20-30 х 7-10 мм. Суцвіття верхівкові, розлогі, волотеподібні, малоквіткові. Оцвітина переважно темнофіолетова. Плоди листянки. Цвіте у червні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмноження виключно на-сінневе.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у Карпатському БЗ, НПП "Сине-вир" та у ландшафтному заказнику "Чорний Діл". Доцільно встановити моніторинг за усіма популяціями виду. Заборонено збирання рослин, порушення умов зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Карпатські сторінки "Червоної книги України", 2002; Малиновський, Крічфалушій, 2002; Мали-новський, Царик, Кияк, Нестерук, 2002; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976.

Автор:

С.М. Зиман, Чорней

Фото, малюнок:

Р.Я. Кіш