l1

prevnext

Тамарикс стрункий

Tamarix gracilis Willd.

Червона книга України Тамарикс стрункийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Тамариксові. Tamaricaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Вид на пн.-зх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Південний схід Європи, до Центральної Азії: Кавказ (Дагестан), Зх. Сибір (пд.), Середня Азія (зх.), Монголія, пониззя Дону та Волги. В Україні - узбережжя Азовського моря. Адм. регіони: Дц, Хс, Зп, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Білосарайська, Бердянська, Обіточна, Федотова коси та коса Бірючий острів, Арабатська стрілка (інтродукований). Трапляється окремими екземплярами, іноді формує невеликі популяції, що нараховують до 3-10 різновікових особин.

Причини зміни чисельності:

Рекреаційне навантаження та вузька еколого-ценотична амплітуда, що лімітується різними, як природними, так і антропогенними факторами, відсутністю екотопів відповідного типу.

Умови місцезростання:

Верхня та тилова частини добре інсольо-ваних пд.-сх. схилів літорального валу, висотою до 1,5-3 м, складених із піщаночерепашкових відкладів. Займає перехідні екотопи від угруповань літорального приморського валу (кл. Ammophilletea) до угруповань піщаного степу (кл. Festucetea vaginatae). Ксеромезофіт, галофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Нанофанерофіт. Кущ заввишки 2-4 м. Кора брунатно-каштанова. Листки лінійно-ланцетні, завдовжки до 4-5 мм, загострені, покриті залозками, що виділяють сіль. Квітки рожеві. Суцвіття китицеподібні, бокові, рідше верхівкові, що зібрані у волоть. Коробочки 4-6 мм завдовжки, багатонасінні. Цвіте у травні-липні (вдруге - у серпні- жовтні). Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням, в умовах культури також вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Червоного списку Херсонської області (2002). Охороняють в Азово-Сиваському НПП, ландшафтних заказниках "Обіточна коса", "Федотова коса", "Білоса-райська коса". Необхідно ширше культивувати вид у ботанічних садах, контролювати стан популяцій. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростання (забудову, облаштування місць рекреації).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують в Центральному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, протиерозійне, ґрунтотвірне, медоносне.

Основні джерела інформації:

Коломійчук, 2002; Остапко, 2001; Тищенко, 2002; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.П. Коломійчук

Фото, малюнок:

В.П. Коломійчук