l1

prevnext

Сон Шерфеля (білий)

Pulsatilla scherfelii (Ullep.) Skalicky

Червона книга України Сон Шерфеля (білий)Карта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Жовтецеві. Ranunculaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Високогірний вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Поширений у високогір'ї Європейських гір (Альп, частково Балкан, також у Пд. та Сх. Карпатах). В Україні - на більшості вершин Чорногори (гг. Говерла, Петрос, Ребра, Шпиці та ін.), Свидівця (г. Драгобрат), Мармароша (гг. Піп Іван, Нєнєска), Ґорґан (г. Негровець) та Буковинських Карпат (верхів'я гг. Білого Черемошу та Сучави). Адм. регіони: Ів, Зк, Чц.

Чисельність та структура популяцій:

Більшість популяцій невеликі за розмірами (від 20 до 100 м2) й переважно з неповно-членними віковими спектрами, без ювенільних та імматурних рослин. Чисельність - 1-5 рослин на 1 м2. Найгірший стан популяцій виду на вершинах Говерли та Близниці, (поодинокі рослини без квіток чи плодів).

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда, обмеженість відповідних субстратів, господарська діяльність людини (рекреація).

Умови місцезростання:

Субальпійський пояс на висоті 1700-2000 м н. р. м., на схилах різної експозиції, переважно на слабко задернованих ділянках, кам'янистих відслоненнях та осипищах, в асоціаціях Cystopteridetum fragilis, Salicetum herbaceae, Salicetum retuso-reticulatae, Festu-cetum pictae, Primulo (minimae)-Caricetum cur-vulae, Caricetum sempervirentis й ін. (кл. Asp-lenietea trichomanis, Elyno-Seslerietea, Saliceta herbaceae). Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з потужним стрижневим коренем й переважно численними гілками каудекса, від якого розвиваються столоноподібні підземні пагони. Прикореневі листки довгоче-решкові з тричі трійчасто-складними пластинками. Генеративні пагони 7-25 см заввишки, пазушні. Листки приквіткового покривала на розширених при основі вільних черешках, двічі-трійчасті. Квітки поодинокі, прямостоячі. Оцвітина широко розкрита, біла. Квітки поодинокі прямостоячі. Плід ба-гатогорішок, горішки з пірчасто опушеними остями. Цвіте у червні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням та вегетативно, за допомогою столонів.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у Карпатському БЗ та НПП "Си-невир". Доцільно встановити моніторинг за популяціями виду на Говерлі й Близниці. Заборонено збирання рослин та порушення місць зростання (випасання худоби).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Зиман, 1997; Карпатські сторінки "Червоної книги України", 2002; Малиновський, Крічфалушій, 2002; Малиновський, Царик, Кияк, Нестерук, 2002; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976.

Автор:

С.М. Зиман, О.В. Булах

Фото, малюнок:

П. Косінський, Л.Я. Нагорна