Жостір фарбувальний
Rhamnus tinctoria Waldst. et Kit.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Жостерові. Rhamnaceae |
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Наукове значення:
Балканський вид на пн. межі ареалу та в ізольованих локалітетах поза його межами.Ареал виду та його поширення в Україні:
Пд.-сх. Середньої Європи, Пд. Карпати, Бал-канський п-ів, Молдова. В Україні трапляється на пн.-зх. Поділлі (Гологоро-Кременецький кряж), у Середньому Придністров'ї та на пд. Рівненської обл., у Причорномор'ї: окол. м. Одеса та на пд. сх. - окол. м. Святогірськ. Адм. регіони: Рв, Лв, Тр, Чц, Хм, Дц, Од.
Чисельність та структура популяцій:
На пн.-зх. Поділлі та у Придністров'ї локальні популяції малочисельні, але повночленні й стабільні. Гібридизує з R. cathartica L. В окол. Одеси утворює зарості разом з іншими ксе-рофітними чагарниками на узбережжі. У Донецькій обл. трапляється поодинокими особинами серед ксерофітних заростей.
Причини зміни чисельності:
Основну загрозу в усіх регіонах становить господарське освоєння території, вирубування й випалювання чагарникових заростей, створення кар'єрів, випасання, урбанізація.
Умови місцезростання:
Світлі ліси, чагарникові зарості на щебенистих вапнякових схилах на малопотужних рендзинах. Росте в угрупованнях порядку Rhamno-Prunetalia (союзи Prunion spinosae та Prunion fruticosae) та кл. Quercetea pubescentipetraeae. У Придністров'ї іноді трапляється в угрупованнях порядку Sambucetalia. Геліофіт, мезо- ксерофіт, кальцефіл.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Фанерофіт. Прямостоячий, розлогий кущ 1-1,5 м заввишки, з вилчасто розгалуженими гілками з колючкою між їх розгалуженнями; молоді гілки коричневі, тонко опушені; листки щільні, зверху темно-зелені, матові, знизу світло-зелені, з обох боків і по черешку тонко опушені, від довгасто оберненояйцеподіб-них з клиноподібною основою або еліптичних до овально-округлих, 1,5-5 см завдовжки, 1,8-3 см завширшки, городчасто-зубчасті або пилчасті, з 2-3 парами бокових жилок, що сходяться до верхівки. Квітки вузькодзвоникуваті, 4-5 мм завдовжки, у пучках по 5-10; плоди стиглі чорні або жовті, з 2-3(4) опуклими частками, 5-7 мм завдовжки; насінини яйцеподібні, 4-5 мм завдовжки, з світлою спинною бороздкою і світлою гранню на черевній стороні, коричневі, тьмяно блискучі. Цвіте у травні-липні, плодоносить у вересні-жовтні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняють в НПП "Подільські Товтри", "Святі гори". Необхідним є створення НПП "Північне Поділля". Доцільно дослідити стан популяцій виду та їхні динамічні тенденції. Заборонено заготівлю лікарської сировини, порушення ксеротермних екотопів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Ґрунтозахисне, декоративне, лікарське.
Основні джерела інформації:
Рало, 2003; Флора Восточной Европь, 1996; Флора СССР, 1949.
Автор:
О.О. Кагало
Фото, малюнок:
Я.П. Дідух,