l1

prevnext

Осока блискуча

Carex liparocarpos Gaud.

Червона книга України Осока блискучаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Рідкісний, диз'юнктивний вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Середземноморсько-понтичний вид, поширений диз'юнктивно в Атлантичній (Франція), Центральній і Пд. Європі, на Кавказі, у Малій Азії (пн.-сх. Туреччина), Зх. Азії (північ Ірану) і Пн. Африці. В Україні зростає у Степу, на узбережжях Чорного і Азовського морів, у Гірському Криму (Ялтинська яйла). Адм. регіони: Дц, Од, Хс, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Сучасний стан популяцій недостатньо відомий. Окремі з них (Одеська обл.) представлені значними площами та чисельністю особин. Популяційні параметри інших необхідно з'ясувати.

Причини зміни чисельності:

Лімітується внаслідок зміни еколого-ценотичних умов і впливу антропогенних факторів-розорювання степів, випасання худоби, витоптування.

Умови місцезростання:

Росте на кам'янистих схилах, приморських пісках, степових схилах, крейдяних відслоненнях, в угрупованнях кл. Festucetea vaginatae, Festuco-Brometea. Геліофіт, мезок-серофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Трав'яний багаторічник з довгими повзучими кореневищами. Стебла 1020 см заввишки, прямостоячі, з червонувато-бурими піхвами. Листки сіро-зелені, відігнуті або звивисті, 1,5-3,5 мм завширшки, з загорнутими всередину краями, майже дорівнюють стеблу. Нижній покривний листок з піхвою до 5-8 мм завдовжки і листковою пластинкою, що дорівнює суцвіттю або коротшою від нього. Суцвіття 3,5-5 см завдовжки, з 2-4 колосків. Верхній колосок у суцвітті чоловічий, булавоподібний, 1-2 см завдовжки, з довгасто-яйцеподібними, світло-іржавими покривними лусками з широкою плівчастою облямівкою. Решта колосків - жіночі, яйцеподібні або довгасті, 0,8-1,5 см завдовжки, нижні на ніжках, з широко-яйцеподібними, іржавими, зі світлою середньою жилкою покривними лусками. Мішечки шкірясті, шорсткі від коротких щетинок, яйцеподібні, опукло-тригранні, 3,5-4 мм завдовжки, жовтувато-оливкові або буро-каштанові, блискучі, з ребристо потовщеними жилками, з коротким гостро-двозубим носиком. Приймочок 3. Плід - горішок. Цвіте в квітні-травні. Плодоносить у травні-липні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Не охороняють. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Кормове, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Егорова, 1999.

Автор:

І.М. Данилик

Фото, малюнок:

Л.Н. Каменських