l1

prevnext

Осока кулястоподібна

Carex globularis L.

Червона книга України Осока кулястоподібнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Аркто-бореальний вид на пд. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Холодні та помірно-холодні зони Євразії: Пн., Центральна та Сх. Європа, Сибір, Далекий Схід, Центральна та Сх. Азія. В Україні - у пн.-сх. частині Лівобережного Полісся. Адм. регіон: См.

Чисельність та структура популяцій:

Старогутський лісовий масив, неподалік с. Стара Гута Середино-Будського р-ну Сумської обл. єдине достовірно відоме на сьогодні місцезнаходження. Популяція у вигляді невеликих ізольованих локалітетів з малою площею та чисельністю особин.

Причини зміни чисельності:

Лімітується різними як природними (кліматичні), так і антропогенними (лісокористування) факторами.

Умови місцезростання:

Зростає в заболочених хвойних лісах, по краях сфагнових боліт, на купинах біля сосен, на кислих (рН 4-5), оліготрофних, з високим рівнем ґрунтових вод підзолистих або торфових ґрунтах, в угрупованнях союзу Dicrano-Pinion. Гігрофіт, оліготроф.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Трав'яний багаторічник з довгим кореневищем. Стебла 20-50 см заввишки, з пурпуровими піхвами. Листки сіро-зелені, плоскі, 1-2 мм завширшки, майже дорівнюють стеблам. Нижній покривний листок коротший за суцвіття. Суцвіття 1-5 см завдовжки, з 2-4 колосків. Верхній колосок чоловічий, лінійний, 0,5-1,5 см завдовжки, зі світло-іржастими покривними лусками. Решта колосків жіночі, яйцеподібні, 5-10 мм завдовжки, небагатоквіткові, сидячі, верхній зближений з чоловічим, покривні луски яйцеподібні, іржаві з біло-плівчастими краями. Мішечки яйцеподібні, 2,8-3,5 мм завдовжки, оливково- або бурувато-зелені, опушені, з 8-10 жилками, поступово звужені в короткий, ледве виїмчастий носик. Приймочок 3. Плід - горішок. Цвіте у травні-липні. Плодоносить у липні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідний контроль за станом популяції, пошуки нових локалітетів виду в природі та введення у культуру. Охороняють в Деснянсько-Старогутському НПП. Заборонено порушення гідрологічного режиму, рубки лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Кормове, торфо-ґрунтотвірне.

Основні джерела інформації:

Егорова, 1999; Новиков, Вахрамеева, 1980.

Автор:

І.М. Данилик, С.М. Панченко

Фото, малюнок:

О.О. Кагало